Нова заплаха от наказателна процедура е надвиснала над България. Този път тя е за наредба, приета още по времето на бившия земеделски министър Мирослав Найденов. Става въпрос за наредбата, с която се ограничава водата в заготовките и продуктите от птиче месо (овкусени крилца, бутчета, гърди) /Наредба 32 от 2006 година на МЗХ, променена на 20 ноември, 2012 година/.
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Според писмо на Европейската комисия с наредбата България нарушава европейското законодателство най-вече защото не е уведомила ЕК за намеренията си. Оказва се, че законодателството на ЕС изисква такива ограничения за птиче месо, но се има предвид цели пилета, а не и заготовки.
Със същата наредба България е забранила включването на овлажнители, хидроколоиди и растителни и/или животински белтъчини в производството на заготовки от птиче месо и продукти (те се влагат с цел задържането на вода). Това отново нарушава европейски регламент - в ЕС използването им е забранено за трупно месо, но не и за заготовки и продукти, информира OFFnews. А за капак МЗХ не е направило разликата в наредбата между прясно месо и заготовка, каквато е европейската идея – при прясно месо съдържанието на вода трябва да е ограничено. Досега обаче ЕС не е ограничил съдържанието на вода точно в заготовки и това всъщност е нарушение от страна на България.
От Брюксел казват, че заради липсата на уведомление всеки съд в България може да се произнесе по евентуална жалба на ищец в негова полза. Според малките фирми наредбата им пречи да купуват цели пилета, които да правят на заготовки, тъй като изискването и за цяло пиле, и за заготовка е едно и също - с други думи не може да има печалба.
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
МЗХ вече е създало работна група, която се занимава с писмото на ЕК. Пред Actualno.com от министерството признаха, че проектът за Наредба 32 не е съгласуван с Европейската комисия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна