"Дългогодишна политика е присъединяването на България към еврото да се случва недемократично, скрито и без нужния обществен и експертен дебат по темата". Това каза пред БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).
Още: Еврокомисар: ЕС трябва да замени руския газ с повече доставки от САЩ
Още: Нова изненада от Бюджет 2025: Повишава се и цената на винетките
Той припомни, че още през лятото служебният тогава финансов министър Асен Василев е обявил, че е подписал план за въвеждане на еврото с дата 2024 година:
"Служебното правителство няма мандат да направи такова нещо. Второ - липсва форма на сериозно обществено обсъждане, на противопоставяне на двете гледни точки, на анализ на Министерството на финансите и на БНБ защо точно сега трябва да влезем в еврото - кои са плюсовете, кои са минусите. Нищо от това не се беше случило тогава".
По думите на Стоян Панчев и сега е преминало формално обсъждане, като в министерствата и в БНБ текат разговори между чиновници, "но това не е обществено обсъждане, не е публично":
Още: Русия затвори десетки магазини на популярна сред по-бедните руснаци търговска верига
Още: Цената на петрола приключва седмицата с неочаквана промяна
"Това не е начинът да се променя фундаментът на една парична политика на страната, още повече, че мнозинството от българите са против това нещо. ... Имаме социология, която показва, че 60% от българите са против".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откъде и за чия сметка ще дойдат парите за пенсиите: Говори Борислав Гуцанов
Още: ГЕРБ-СДС предлага Васил Големански за председател на Комисията за финансов надзор
Според икономиста темата за въвеждането на еврото би могла да бъде подложена на референдум:
"Можем да продължим да сме пълноправни членове на ЕС, без да сме членове на еврозоната. България има много стабилна парична система с валутния борд, той дава такава стабилност, каквато не познава страната ни в предходните 100 години".