Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хампарцумян вижда еврозоната като спасение от друга КТБ

08 май 2015, 09:00 часа • 9467 прочитания

Зависи каква методика се използва от този, който смята. Но може ли човек да живее само от депозити - да легнем и да чакаме едни пари отнякъде да идват? Смисълът на депозита е да се създаде ново богатство. Така банкерът Левон Хампарцумян коментира в сутрешния блок на Нова телевизия информацията, че в някои български банки вече има отрицателни лихви по депозитите.

На въпрос дали хората няма да се откажат от банките, след като не печелят, а дори губят от тях, Хампарцумян отвърна с въпрос – ще ги държат вкъщи да им ги откраднат ли? Банките имат функцията на трезор, тяхната първа задача е опазването на парите на хората. А хората видяха, някои на собствен гръб, че високите лихви не са признак на сигурност, посочи банкерът.

Откъде сте сигурен, че Иван Искров не пее с някой друг банкер „Назад, назад, моме Калино”? Вижте, на Иван Искров му свършва мандатът, по-важно е да се избере нов кадър, да вършат работата си съответните отговорни органи, отговори Хампарцумян. За да я вършат тази работа, според банкера, на първо място България трябва да си постави като национална цел влизането в еврозоната - като израз на натиск от гражданското общество. За да влезем, трябва да почнем. Имам чувството, че досега България винаги е питала за влизане във валутния съюз на ЕС по начин, по който еврозоната да ни каже „не”. Време е да попитаме по начин, по който да ни кажат „да”, смята Хампарцумян.

Попитан дали събитията в КТБ са се отразили на лихвите по депозитите и кредитите, Хампарцумян посочи, че при такива събития има „бягство към качеството”. Тези банки, които са стабилно, независимо, че нямат толкова изгодни условия, получават повече средства, смята той. Хампарцумян добави и, че заради подобряването на икономиката в еврозоната има леко подобряване и в България, което предизвиква спад на лихвите по кредитите. Банкерът обаче не пожела да говори със средни примери, но каза, че нивата на лихвите на кредитите са по-ниски сега, отколкото преди кризата през 2008 година.

По отношение на даваните от КТБ кредити без обезпечения Хампарцумян каза, че прехвърлянето на парите от КТБ през втора фирма към трета, четвърта и т.н. се прави, за да се скъсат връзки. Тези, които крадат, са толкова силни, защото прегазват правилата. Но държавата, когато „преследва” парите, трябва да спазва точките и запетаите. Да, преследвачът винаги ще е по-бавен, съгласи се банкерът.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес