Не мисля, че трябва да има още една вълна на удължаването на кредитите. Това стана ясно от думите на финансиста Левон Хампарцумян по повод края на кредитната ваканция у нас и кога трябва да се върнат отсрочените заеми.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Устойчивостта на финансите трябва да стане много важен фактор, коментира още експертът. "Най-добре е бизнесите да си говорят с финансовата институция. Банките по-скоро ще искат да си говорят с клиентите си за техните кредити. Банките са взели необходимите мерки. Ще има увеличение на влошените кредити. Не може да очакваме някакво катастрофално счупване от днес за утре - и клиентите, и банките ще търсят вариантите отново колелото на икономиката да се завърти от гледна точка на устойчивост на доходите", коментира Хампарцумян.
Той посъветва хората, ако могат, да избегнат дълговата спирала на теглене на кредити за обслужване на стари такива. Рязкото повишаване на лихвите както за държавите, бизнесите и физическите лица, би довело до катастрофални последици, подчерта още експертът.
Че светът ще има различна структура на веригите за производство и доставка, това е сигурно. България има шанс да се възползва от тези условия, поясни Хампарцумян, коментирайки развитието на икономиката след кризата. "Неравенството в доходите на хората у нас расте, като това е не само характерно за България. Има хора, чийто бизнес, дори в лоша година, процъвтява. Не е само маски и дезинфектанти, експортът на някои стоки не беше засегнат", коментира финансистът.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Левон Хампарцумян прогнозира, че вероятно през 2024 година България ще влезе в еврозоната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете