С промените в Закона за насърчаване на инвестициите, които Министерски съвет ще приеме на днешното си редовно заседани се въвежда нова насърчителна мярка, предаде БГНЕС.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Държавата ще възстановява частично направените от инвеститора задължителни осигурителни вноски за работници и служители, заели разкритите нови работни места. Редът и условията по прилагането на мярката ще бъдат уредени в правилника за прилагане на закона. Очевидно обаче, това, което е написано в правилника вече е известно на членовете на ГЕРБ, след като при откриването на новия политически сезон председателят на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев обясни, че това ще става за период от 2 години.
С промените се въвежда нов критерий за сертифициране, свързан с броя на създадените нови работни места. Създава се възможност за сертифициране на проекти в сектора на услугите, в частност т. нар. аутсорсинг, при които размерът на инвестицията не е висок, но генерираната заетост е значима. Чужденци от трети страни ще могат да придобиват право да пребивават в страната във връзка с изпълнявани инвестиционни проекти в страната.
Кабинетът ще одобри и законови промени, които би трябвало да ограничат забавянето на плащания по търговски сделки. Предложението на правителството е в Търговския закон да бъде въведен 30-дневен срок за извършване на плащането. Той ще тече от деня на получаване на фактурата или стоката/услугата/, освен ако страните не са договорили друго. За органите на държавната власт, дипломатическите и консулските ни представителства и публичноправните организации не се допуска договорената отсрочка на плащането да надхвърля 60 дни. По-строгите правила за тях са поради факта, че източниците им на приходи са по-сигурни, предвидими и непрекъснати. Максимален двумесечен срок за извършване на плащанията по сделки се въвежда и за лечебните заведения
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Според друго решение, което трябва да приеме правителството "България Ер" ще започне да изпълнява редовни полети по линията София-Ереван. Очаква се това да доведе до намаляване на цените на самолетните билети по линии до Армения и да допринесе за засилване на търговско-икономическите връзки и стокообмен с Армения.
Редактор: Ая Косарова
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете