Почти 787 млн. евро се очаква да получи България от ЕС по програма "Образование" 2021-2027 г., съобщиха от Министерството на образованието. Проектът на програмата е публикуван за обществено обсъждане до 9 август 2021 г.
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Това е надграждане на Оперативна 0програма "Наука, образование и интелигентен растеж" 2014-220 г. Проектът на програмата беше публикуван за обществено обсъждане от днес до 9 август 2021 г.
С близо 236 млн. евро от Европейския социален фонд+ (ЕСФ+) ще се насърчава равният достъп на всички деца и ученици до качествено и приобщаващо образование. Целта е да се намали ранното отпадане от образователната система.
Предвижда се да бъде надграден изпълняваният по ОП НОИР 2014-2020 г. проект "Образование за утрешния ден", като се внедрят софтуерни решения и изкуствен интелект за мониторинг на образователните резултати. Ще се разшири дигиталното образователно съдържание, ще се повишат дигиталната компетентност и умения на педагогическите специалисти, учениците и родителите. Ще се насърчава въвеждането на иновативни учебни програми и съдържание и ще се подкрепи изявата на талантите на учениците, особено в по-отдалечените райони на страната. За целта са отделени близо 200 млн. евро от ЕСФ+.
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
Още: Красимир Вълчев: По-важно е да има матура по математика, отколкото външно оценяване след 10 клас
103 млн. евро се планира за засилване на връзката с професионалното образование и обучение. Ще бъдат подкрепени дейности за превръщането на някои от съществуващите професионални гимназии в регионални обучителни центрове за трансфер на технологии и иновации.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: МОН няма основание да обявява грипна ваканция
Още: Нова идея: Отпадане на външното оценяване в 10. клас и задължителна матура по математика
Планира се почти 210 млн. евро от средствата по ЕСФ+ да бъдат насочени за въвеждане на дуално образование в приложими специалности във висшето образование, развиване на предприемаческите умения на студентите и студентски практики, модернизиране и дигитализация на бакалавърски и магистърски програми, както и за развитие на докторантски програми и проектна докторантура, свързани с потребностите на пазара на труда.