Идеята на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов страната ни изцяло да забрани руския газ и петрол доведе до коментари в кулоарите на парламента. Това не е първият път, в който Борисов говори така. Наскоро той призова страната ни да спре "Балкански поток", а не всички да си чешат езика.
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Предложението му дойде в контекста на обвинението му към ПП-ДБ, че работели за Путин, тъй като в България имало само руски газ. Лидерът на ГЕРБ неведнъж е говорил в такъв стил на доскорошните си партньори. През април 2022 г. Борисов нарече тогавашните управляващи "негодници" и ги обвини в лъжи за руския газ. ОЩЕ: Борисов нарече управляващите "негодници" и ги обвини в лъжи за руския газ
Припомняме, че ембарго на руския петрол вече е прието в ЕС и изключения имаше само за България, Унгария, Чехия и Словакия, като дерогацията за България отпадна от 1 март, 2024 година, като доставки има още по договори с капацитет, заявен отпреди това.
Наистина ли го иска?
"Ако наистина г-н Борисов искаше такова нещо, нямаше да направи "Турски поток" и нямаше да ни пречи да разкрием истината за "Боташ", смята Венко Сабрутев от ПП-ДБ.
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
От своя страна Мартин Димитров обърна внимание, че ГЕРБ са съдействали руския газ да заобиколи Украйна. "Те много добре знаят какво са направили и всичките действия на ГЕРБ и ДПС са за замазване на тази истина", смята той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
Като интересно предложение видя идеята на Борисов депутатът Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.
Може ли да е полезно?
Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.
Още: Инфлацията през януари се повишава, ще ни спъне ли за еврозоната?
ДПС също коментираха идеята на Борисов. "Изхождайки от това, че има определени разпоредби от гледна точка на Европейската комисия, ако са спазени всички онези изисквания, които Европа ни налага, е полезно. Ако е необходимо, би трябвало да го внесат и да се разгледа", смята Рамадан Аталай. По думите му като членове на ЕС трябва да се съобразяваме с всички регламенти и директиви, но не трябва да ги надскачаме и да ги пренаписваме в една или друга посока. Или казано иначе - винаги се гледа въпросът за непозволена държавна помощ
Екзотично
Борислав Гуцанов от БСП определи идеята на Борисов като екзотична. "Не знам как може да бъде контролирана газта, която влиза в България. Според мен не е наясно по какъв начин стават доставките на газ", смята Гуцанов.
Според него политическия ефект на едно такова предложение кой е по-голям евроатлантик. Гуцанов изрази мнение, че е по-важно да се види как да се доставят евтини енергоресурси в страната, а не за диверсификация. ОЩЕ: Европейският енергиен регулатор: Ограничаването на руския газ да е постепенно