България преговаря с различни партньори от Близкия изток и на Балканите в опит да привлече колкото се може повече участници в газовият хъб „Балкан“. Това заяви премиерът Бойко Борисов в Египет, където е за срещата на върха между лидерите на ЕС и Лигата на арабските държави.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
"Искам да привлечем колкото се може повече големи участници в конкурса, компанииите в Саудитска Арабия са мощни и големи и правят големи газопроводи. Каним ги да дойдат и да участват в конкурсите, както италианските и немски компании", обяви Борисов.
"С Ципрас си говорихме и му казах, че до юни ще направим първата копка за интерконектора с Гърция - той ни е много важен за диверсификацията на газовия хъб "Балкан". Важно е да има много участници, за да е максимално честен търгът. Целта е да докараме хора и да им докажем, че това е нещо сериозно“, обясни премиерът.
Газоразпределителният център е важна цел за страната ни, тъй като ще осигури диверсификацията на доставките и ще гарантира газовата ни сигурност.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
"Газовият хъб е нашата цел, той е изцяло изграден по европейски образец, при спазване на всички европейски правила. Юнкер лично каза, че го благославя. Той ще гарантира, че ще продължим да имаме същите количества газ, които имаме и в момента. Имаме азерски газ, интерконектора с Гърция, както и този с Румъния. Интерконекторът със Сърбия дава възможност да се свържем и с Хърватия. Старите тръби през Украйна също са въпрос на диверсификация. С една дума - не трябва да изпускаме възможността да сме част от магистралата“, заяви Бойко Борисов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Българският премиер посочи, че към България първо трябва да бъде изградена необходимата инфраструктура, а след това да се говори за газови доставки от Египет, Израел и Кипър през Средиземно море.
„Когато имаме наши тръби, всеки газ е добре дошъл – и египетски, и азерски, и руски, и американски втечнен. Но трябва да имаме тръбите. Ако нямаме тръби, по които да се прекара газ, само ще слушаме, че някъде са открили газ“, обясни Борисов.
По думите му изграждането на хъб ''Балкан'' е единственият начин България да е енергийно независима.
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.
''Ако няма хъб, думата ''транзит'' е образно забранена. Ако няма хъб, ще ни заобиколят, както го правеха досега. Затова газовият хъб е благословен от Европейската комисия, за него сме си стиснали ръцете. ЕС знае, че ние се борим за него, за да остане същото количество газ, което имаме и сега. В противен случай просто ще се изпразнят тръбите. Ако нямаме тръбите, трябва само да внасяме. Знаете с какво усилие махнахме 3 посредници преди 4-5 години", обясни той.
Борисов подчерта и значението на толерантността в международните отношения. "Люксембургският премиер сподели, че живее с мъж и каза, че всяка една толерантност носи повече за многообразието и за различните. Тежка беше срещата, но в крайна сметка по-добре е да си говорим и да се напътстваме, да се съобразяваме, отколкото терористични актове или войни, каквито историята помни", посочи Борисов.