Ресторант “Проя” е известен с хубавата си храна, уютна атмосфера и централна локация. Съвсем близо до ректората на Софийски университет, “Проя” от няколко месеца полага изключителни усилия да рециклира по отговорен начин. Ставайки част от кампанията “Екозвезди” (зелена инициатива на “Екопак”, към която се присъединиха стотици обекти в страната), ресторантът се грижи за околната среда така, че едновременно да улеснява персонала и да не навлича познатите беди на природата. Ето какво ни сподели по този повод салонният управител на “Проя” Милко Илиев.
Г-н Илиев, какво ценят клиентите във вашия ресторант и го кара да го посещават отново?
Уютът и хубавата локация. И разбира се, чудесната европейска кухня. Застъпени са ястия от различни региони. Храната е много вкусна и в отзивите си клиентите винаги ни споменават с добро. Печените ни специалитети са на много високо ниво. Гостите ни търсят качествена домашна кухня и я намират редовно. Имаме постоянна клиентела, което също е маркер за удовлетвореност - 90 % от посетителите ни се връщат отново и отново. Разполагаме с 50 места - почти винаги са запълнени.
Самият аз съм салонен управител от близо 40 години. За мен работата е приятна и ми носи удоволствие. Контактът с хората, начина на общуване, чувството, че гостите са добре обслужени: това е смисълът, който всеки ден преоткривам.
Как се присъединихте към кампанията “Екозвезди” и с какво тя ви помогна да рециклирате?
От “Екопак” се свързаха с нас преди около година и ни направиха атрактивно предложение. Стори ни се разумно, логично и полезно за трите заинтересовани страни - ние, те и природата. Имаме голямо количество отпадък, който трябва да се рециклира и те го правят безплатно. Чудесно е да знаеш, че има на кой да разчиташ с разделното събиране. От “Екопак” ни преотстъпиха необходимите контейнери за пластмаса и стъкло, и освен това идват с бусче на определени периоди, за да го извозват.
Можем ли да изведем определени количествени стойности на разделно рециклирани материали при вас?
Есенно-зимният сезон е доста силен. В момента при нормална работа може би рециклираме около 15 кг стъкло на ден. А по отношение на пластмасовия обем - около 200 литра на седмица. Бусчето на “Екопак” съответно идва два пъти седмично. Обикновено сутрин, преди да започнем да работим с клиентите, което ни улеснява допълнително.
Как персоналът възприе разделното събиране и започна да го прилага?
Изключително добре, бързо и лесно. За ден-два. Поставили сме на много удобни места контейнерите, рециклираме и целия пластмасов отпадък от кухнята, тоест, прилагаме екологичният подход не само за нуждите на сервитьорите и барманите, но и на готвачите.
Между другото, така пестим и от консумативи - като рециклираме разделно, харчим по-малко за чували и намаляваме въобще разходите, свързани със съхранението на отпадъците.
Цялата кампания повлия и на всички нас по отношение на екологичните ни навици в домашни условия. Аз например живея в жилищен комплекс, около който наблизо липсват контейнери за разделно събиране - и това ме напряга все повече, тъй като оцених ползите, но няма как да проявя отговорността, която вече съм започнал да изграждам. Други колеги споделят, че в личния си живот са започнали да рециклират разделно. Развие ли се веднъж този ценен навик, няма връщане назад. Човек придобива “око” за правилното действие, започва да забелязва много повече неща в градска среда, да се дразни, когато нещата не са наред. Проглежда. Изисква повече от себе си и другите.
Започне ли човек да рециклира правилно, изисква повече от себе си и другите, казва салонният управител на "Проя" Милко Илиев
Какво трябва да се случи, за да може добрият пример да увлече по-голям брой хора?
По-достъпни контейнери, по-добра екологична “инфраструктура”, която да не ни затруднява, а да спомага и поощрява зеления начин на живот. Също, да си дадем сметка колко важно е възпитанието и колко заразителен е личният пример. Според мен трябва дори преди училище, още в детската градина да се формират подобни навици. Колкото по-рано разберем, че природата трябва да се пази чиста, защото ни дава много, толкова по-добре. Училището, семейството, законите: всички те трябва да следват зелена посока.
…
А какви са последиците за всеки бизнес, попаднал в "Зелената алея на славата" може да научите тук