Водата е извор на живот, тайната на земята, осигуряваща съществуването на видовете. Докато без храна някои видове оцеляват със седмици, месеци и дори с години, като рекордьорът по гладуване може да живее без да се храни цели три десетилетия, то липсата на вода бързо води до фатални последствия за живите организми. Свикнали сме да считаме, че представители и на растителния, и на животинския свят не могат да оцелеят без вода, но дали е наистина така, или истината ще ни изненада? Ключова за съществуването на хората е ролята на водата – участва в много от функциите на нашето тяло, в доставяне на хранителни вещества до клетките, в извеждането на отпадъци, продукт от метаболизма ни, извън тялото, в защита на ставите и органите и в поддържане на телесната температура. Вярваме, че така е при всички бозайници или поне това сме учили в училище. Но истината е друга. Кое позволява съществуването на видове, които никога не консумират вода? Каква е тайната на оцеляването им? Кое животно не пие вода през целия си живот е интересна тема, за която искаме да ви разкажем.
Кое животно не пие вода?
Изучавали сме, че без вода няма живот на земята и че живите организми – от ароматните цветя в саксията на терасата до животинските видове се нуждаят от вода за своето оцеляване. Липсата на хидратация в общия случай води до обезводняване и здравословни проблеми, които изискват дълго лечение, ако обезводненото животно оцелее. Това прави странно и непонятно съществуването на видове, които не пият вода през целия си живот. Съществуват няколко животински вида, които не консумират вода, като най-странното при тях е местообитанието им – пустинята. Очаквахме видовете, населяващи най-жарките кътчета от земята, да се нуждаят от много вода, за да оцеляват, а не да не консумират такава. Тази им особеност обаче – че не се нуждаят от вода, със сигурност им позволява да оцелеят там, където водата е кът и често мираж. Сред представителите на животинския свят, които не се нуждаят от вода или поне от вода в чист вид, са:
Още: Кое животно обича да си похапва оси?
- Делфините
Странно е, че може да се храниш във водата, да живееш там, но да не консумираш вода. Да, вероятно делфините все пак поглъщат вода, докато се хранят, но целенасочено не пият вода и не се нуждаят от такава.
- Плъховидното кенгуру
Това малко пустинно животинче прилича по-скоро на мишле, отколкото на кенгуру, но заради опашката му, здрава и дълга, силна, приличаща на тази на торбаланковците, се нарича така. Бъбреците му са изключително ефективни, което прави консумацията на вода ненужна, макар да не означава това, че животинчето не се хидратира. Нужната влага плъховидното кенгуру приема чрез храната си – чрез корените и листата, които консумира. Съдбата му често е тъжна и то става жертва на други по-големи животни, които го възприемат не толкова като източник на хранителни вещества, колкото като източник на вода, така ценна и необходима им в пустинята.
Още: Защо ламите плюят?
- Колибри
Миниатюрната птичка си доставя нужната хидратация чрез нектара, който пие от цветята, така че не се притеснявайте за нея. Макар да е вид, който никога не пие вода, тя не може да се дехидратира, ако се храни.
- Пустинната лисица
Вид пустинна лисица, населяваща Сахара, не консумира вода или поне не в чист вид. Тя осигурява на тялото нужната хидратация чрез храната. Това пустинно животно развенчава всичко, което сме знаели до сега – за ролята на водата за оцеляването, подобно на редица други пустинни животни, които не се нуждаят от вода.
Още: Знаете ли какво ядат таралежите
- Игуаната
Още един обитател на пустинята реално не пие вода. Влагата, която ѝ е нужна, си доставя чрез храната, както събратята ѝ по съдба, но и по още един начин, който е нетрадиционен – абсорбира влагата от въздуха чрез кожата си.