Макар всички християни да почитат и празнуват Рождество – денят на появата на белия свят на Спасителя, Коледа не само се отбелязва на различни дати, но и се празнува по различен начин в различните страни – като се започне с датата, традициите, обичаите, ритуалите и се завърши с менюто на масата.
Кози, чудовища, вещици - различните символи на Коледа по света
Какви празници са се отбелязвали в края на декември, преди Коледа да стане част от календара?
Далеч преди да се зароди християнството, денят, в който днес отбелязваме Коледа у нас и в редица страни по света, 25 декември е бил празник. Почитали се езически богове, празнувал се денят на бога на земеделието Сатурн, празнувало се зимното равноденствие, след което денят започвал да нараства с просено зърно – факт от особено значение в онези векове, в които хората ползвали естествената светлина за всички свои нужди.
Дори след зората на християнството Коледа не се празнувал у нас като голям празник, а се чествало само Възкресение Христово. Как се празнува Коледа в различните страни, веднъж приета за официален празник? Немислимо е да си поставим смелата цел да ви разкажем как се празнува Коледа в няколко десетки или в стотици страни по света, поради което ще се спрем на тези, в които празникът е твърде интересен, както и на тези, които са ни съседки или се намират в Европа.
Класическа рецепта за коледен щолен
Как се празнува Коледа в различните страни?
1. Германия
В Германия Коледа се нарича „Erster Feiertag“ („първи празник“), а 26 декември е известен като „Zweiter Feiertag“ („втори празник“). Традицията в тази страна повелява елхата да се украсява тайно от децата и да се внася в дома на Бъдни вечер за разлика от нашата страна, в която коледната украса създава коледен дух по улиците и в домовете ни от началото на декември. Любопитен факт е и че най-малките очакват подаръци както от Дядо Коледа на 24-ти декември – реално на Бъдни вечер, така и от Св. Никола, който честват на 6 декември и от когото очакват в нощта срещу 6-ти да остане с нас. За непослушните деца няма шоколади, а голямо рогато чудовище, облечено в парцали и носещо вериги, което обикаля домовете заедно със Св. Никола. Традиционна е сляпата размяна на дребни подаръчета - и са малките тайни подаръци за празника в малките колективи и в класовете в училище. Врата на стая се отваря широко и в нея се хвърлят подаръци, след което всеки избира за себе си такъв, без да знае какво се крие зад опаковката.Традиционни са и коледните базари, децата, които обикалят къщите, за да събират пари с песни за различни благотворители каузи. На трапезата за Коледа задължително има щолен.
Как празнуват Коледа в Германия
2. Франция
Можем да я наречем първенец по коледни бази, като се има предвид, че един от най-големите такива в Европа се провежда в Страсбург. Неразделна част от украсата за празниците са яслите с Христос, за която украса се използват глинени фигурки. На трапезата се поднасят пуйка, гъска, морски дарове, а основното коледно ястие, наречено „Réveillon“, се яде в ранната коледна сутрин.
3. Гърция
До коледното дръвче на площадите на големите градове в Гърция ще видите огромни кораби. Традиционно се организират големи изложби на лодки. Централно място на трапезата заема месото – свинско или агнешко, придружено от баклава, бисквити с орех и мед, курабии с бадеми и др.
4. Мексико
Завиждаме на хората там, тъй като празнуват Коледа от 12 декември до 6 януари.
5. Румъния
И в тази страна Коледа няма край. Празненствата продължават от 20 декември до 7 януари. Традиционно се хапва прасенце, а улиците и домовете са огласяни от коледни песни така, както у нас обикалят коледари.