Въпреки че социопатът и психопатът често се използват взаимозаменяемо и могат да се припокриват, всеки има свои собствени ясни линии на разграничение. Например социопатията е неофициалният термин за антисоциално личностно разстройство (APD), докато психопатията не е официална диагноза и не се счита за APD.
Социопатите обикновено са по-ясно свързани със симптомите на APD, но психопатията може да премине и към тези характеристики. Етикетирането на някого като социопат или психопат е голяма работа – но неразграничаването между двете и използването им като взаимозаменяеми не е от полза за нито един от вас.
8 плашещо точни знака, че си имате работа с психопат
Социопат е термин, който хората използват, често произволно, за да опишат някой, който очевидно е без съвест и е мразен или достоен за омраза. Терминът психопат се използва за означаване на социопат, който е просто по-опасен, като масов убиец.
Социопатия срещу психопатия
Психопатите се класифицират като хора с малко или никаква съвест, но са в състояние да следват социалните конвенции, когато това отговаря на техните нужди. Социопатите имат ограничена, макар и слаба способност да изпитват емпатия и разкаяние.
Разпознаването на разликите между социопатията и психопатията може и трябва да повлияе на начина, по който взаимодействате с този човек, очакванията ви от него и мерките, които може да се наложи да предприемете, за да се предпазите от техните негативни или вредни качества и поведение.
Собственото им поведение обаче прави това изключително трудно, ако не и невъзможно, и повечето са наясно с това. Някои се чувстват натъжени от действията, които не могат да контролират, защото знаят, че това ги изолира още повече от другите.
Черти на социопатите срещу психопатите
Въпреки че както социопатията, така и психопатията се споменават в DSM-5, термините се считат за по-скоро описателни, отколкото диагностични.
От двете, социопатът е тясно свързан с дефиницията на ASPD. За разлика от това, психопатът предлага набор от поведения, които могат да се припокриват с ASPD, но също така могат да останат извън диагнозата ASPD.
Едно движение на тялото разкрива, че си имате работа с психопат
Въпреки че липсата на ясни дефиниции доведе до объркване и случайното използване на двата термина, някои изследователи смятат, че има ясни разграничения между социопатичното и психопатичното поведение.
През 1999 г. канадският психолог Робърт Хеър създава Контролен списък за психопатията на Хеър (PCL-ревизиран), очертавайки набор от поведения, които попадат под чадъра на психопатията. Това служи като основа за разграничаване на социопатите от психопатите.
Социопатични черти
- Нарушаване на закона
- Физическа агресия
- Манипулиране на другите за лична изгода
- Гняв и враждебност
- Непредсказуеми промени в настроението
- Импулсивно поведение
- Хаотично и драматично
- Експлоатация на други хора
- Безотговорност
- Ненадежден в отношенията
Психопатични черти
- Чувство на малко, ако има такива, емоции
- Садизъм (удоволствие от причиняване на болка на другите)
- Липса на грижа за другите
- Патологична лъжа
- Очарователна личност
- Липса на страх
- Рисково поведение
- Неспособност да обича
- Без угризения на съвестта за постъпката
- Лоша преценка
- Липса на житейски цели
- Използване на връзките само за печалба
- Съвест и импулсивност
Ключова разлика между социопатите и психопатите е свързана с моралното поведение и съвестта (способността да се прави разлика между правилно и грешно). Докато социопатите може да имат слаба съвест и да се опитват да оправдаят действията си, психопатите обикновено нямат съвест.
Социопатите също действат по-импулсивно, прихващайки възможностите без да се замислят. Психопатите са склонни да бъдат по-стратегически и да мислят преди да действат, като действат умишлено, дори ако са ирационални.
Достатъчен е само един поглед: Тази поведенческа черта може да издаде психопата
Гняв и взаимоотношения
Хората със социопатия често бързо се ядосват, когато се сблъскат с поведението си. Те често имат правни проблеми и нестабилен личен живот и е по-вероятно да влязат във взаимоотношения с хора с подобно мислене само за да поддържат нестабилната си представа за себе си.
За разлика от тях, психопатите обикновено не експлодират под натиск. Те дори могат да реагират недостатъчно в опасни или стресови ситуации или да се опитат да очароват своя изход от ситуации.
Човек с психопатия също ще избягва да влиза във връзки, освен ако това не служи на техните печалби. След като една връзка няма осезаема стойност за тях, те също бързо я изоставят, без да се замислят.
Разлики в диагнозите
Друг начин, по който социопатите се различават от психопатите, е типът съпътстващи (съвместно съществуващи) психични разстройства, които обикновено имат.
Хората със социопатия са склонни да изпитват съпътстващи разстройства на настроението, които могат да им причинят личен дистрес, дори ако не изпитват угризения за вредата, която причиняват на другите. Те включват:
- Голямо депресивно разстройство
- Биполярно разстройство
- Сексуални разстройства
- Разстройства при употреба на вещества
- Разстройства на соматични симптоми
- Обратно, хората с психопатия са по-склонни да изпитват съпътстващи личностни разстройства.
Роден ли си социопат или психопат
Изследователите смятат, че факторите на околната среда, като нестабилен семеен живот, играят голяма роля в развитието на ASPD. В този контекст един социопат може да се разглежда като „продукт на тяхното възпитание“.
За разлика от това, някои изследователи теоретизират, че анормалната мозъчна физиология или химия може да допринесе за психопатичното поведение. Това предполага, че е по-вероятно психопатите да са „родени по този начин“.
Топ 7 зодии, които можв да са психопати
Въпреки че изследването далеч не е убедително (и се обсъжда значително), има някои доказателства в подкрепа на тези теории.
Социопатът не е същото като психопат и нито един от термините не е официална диагноза за психично здраве. Традиционно хората, считани за социопати, се възприемат като ядосани и враждебни, докато психопатите се възприемат като притежаващи очарователни, манипулативни личности.
Причините за социопатичните и психопатичните тенденции са комплексни и няма специфично лечение за двете състояния. Терапията не винаги е полезна за хора, смятани за социопати или психопати, но някои лекарства могат да помогнат за контролиране на техните симптоми.