На пръв поглед: какво му е толкова особеното на един домат? Но имало време в историята, когато доматите били смятани не просто за „мистериозен плод“ - а даже за прокълнат. Хората били сигурни, че е достатъчно човек да отхапе от един домат и смъртта му е неизбежна...
В Европа семената на доматите се появили през ХVІ век от Южна Америка. Донесли ги конкистадорите. Затова първите страни, в които доматите получили широко разпространение, били Испания и Португалия. Хрониките твърдят, че доматените семена са докарани с кораба на Ернан Кортес - същият конкистадор, който унищожил държавата на свирепите ацтеки; заедно с доматите той донесъл в Европа ванилията и какаото.
В началото никой не мислел да яде доматите - тези храсти се използвали само за декоративни цели, а и дивите видове домати имат доста малки и кисели плодове.
Първият, който обявил, че доматите са неподходящи за консумация, бил италианският лекар и ботаник Пиетро Андреа Матиоли. Той определил домата като отровен, защото принадлежи към семейство Картофови: „отровно семейство, което съдържа токсини и алкалоиди“. По принцип, отчасти това е вярно, защото към картофовите спадат както полезните и ядливи пипер, патладжани, картофи, така и частично или напълно отровните татул, тютюн, беладона, мандрагора. Но защо доматът да е „отровен“?
6 научно обосновани ползи от яденето на домати
Така или иначе, за разлика от Италия, в Испания доматите преминали от градините в кухнята - и новият деликатес бил достъпен изключително за богатите, привилегировани слоеве от населението. Но именно тази привилегия в крайна сметка изиграла жестока шега в отношенията между хората и доматите.
Причината била следната: за разлика от простолюдието, което се хранело в дървени или керамични паници, аристокрацията тогава активно използвала емайлирани съдове.
Обаче по онова време за приготвяне на емайл се използвал оловен окис. Такива съдове били красиви, практични и, разбира се, достъпни само за богатите европейци. Но имало един проблем: ако силно солена или кисела храна попадне в такива чинии или купи, тя започва да взаимодейства с емайла - и оловото от него попада в ястието.
Като се има предвид естественото високо съдържание на киселина в доматите, точно това се случвало всеки път, когато те попадали в чинията на аристократ. Именно доматът бил обвиняван за последващите симптоми на отравяне - гадене, повръщане, болки в корема, спазми.
До ХVІІІ век лекарите предупреждавали хората да се пазят от доматите, защото според тях те причинявали вътрешни кръвоизливи и стомашни язви.
Лошата слава така се лепнала към доматите, че в един момент хората изобщо престанали да ги ядат. Всички „знаели“, че това са грешни и отровни плодове. Затова ги отглеждали само за красота и никому не хрумвало поне да отхапе.
8 ОГРОМНИ ползи от консумацията на домати
Краят на предразсъдъците бил поставен през 1820 г. от Робърт Гибън Джонсън, един от уважаваните членове на обществото в град Салем, щата Ню Джърси, САЩ.
Джонсън обещал да изяде домат пред всички и уверявал, че няма да умре. Целият град, около две хиляди души, се събрал за това зрелище. Тълпа наобиколила Джонсън, който застанал на стълбището на местния съд, вдигнал домата, за да го видят всички, и го изял. Хората не откъсвали очи от него, някои жени дори припаднали от такава гледка. "Той го направи! Той го направи! Той все още е жив!“— така реакцията на тълпата е описана в документите. Джонсън може и да не е първият, който е ял домат в Америка, но определено той успял да привлече вниманието към този плод или зеленчук (биолозите до ден-днешен спорят по въпроса). Именно той успял да върне репутацията на домата.
Сега всяка година, в последната седмица на август, град Буньол в Източна Испания е домакин на ежегодния фестивал „Ла Томатина“, посветен на отминаващото лято.