Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо трябва да внимаваме с пиенето на кафе при нисък хемоглобин?

12 декември 2024, 14:00 часа

Кафето е не само една от най-консумираните напитки в световен мащаб, но и продукт, заемащ водещо място със своето стопанско значение, както и  в търговията и износа. Кафето е една от най-често търгуваните и изнасяни стоки, като това позволява икономическото развитие на редица страни и формирането на приходи за тях. Кафето допринася за по-приятното, ароматно и ободряващо начало на деня, за тонус, бистър и свеж ум, за събуждане и концентрация. Консумацията на кафе има и множество ползи за здравето, доказани в резултат на научни проучвания. Защо тогава някои пациенти, страдащи от определени заболявания, трябва да го избягват или поне да намалят драстично консумацията? Вреди ли консумацията на кафе при нисък хемоглобин и каква е причината за това ще разберете от статията.

Кой да забрави за чашата ароматна наслада сутрин?

Пациентите, страдащи от определени заболявания, при които кафето поражда рискове за здравето, следва да се откажат от сутрешната си рутина да започват деня с чаша ароматна наслада. Сред заболяванията, при които не се препоръчва консумация на кафе, са:

Още: Кафе с жълтък – за какво ни помага?

  1. Разстройства на съня – пациентите, страдащи от проблеми със съня – трудно заспиване, лесно събуждане, сънуване на кошмари, следва да намалят до мининум приема на кофеин, да преустановят изцяло консумацията на кафе поне 4-5  часа преди лягане.
  2. Синдром на раздразнените черва, тъй като увеличава риска от стомашно-чревно разстройство при пациентите с това заболяване.
  3. Някои сърдечно-съдови заболявания.
  4. Епилепсия.
  5. Глаукома, при която вътреочното налягане се повишава при пациентите, консумиращи кафе, което е нежелателно и поражда рискове за зрението.
  6. Тревожни разстройства, при които засегнатите пациенти следва да ограничат до минимум приема на кафе, тъй  като провокира пристъпи.
  7. Пациентите, оплакващи се от киселини в стомаха, парене зад гръдната коса следва да не консумират кафе в значителни количества, за да минимизират риска ГЕРБ – рефлуксът да предизвика гадене.
  8. Пациенти с хипертония и ускорен пулс следва да избягват приема на кафе или да го ограничат до няколко глътки на ден, тъй като повишава кръвното налягане, макар да е краткотраен ефектът, както и увеличава честотата на ударите на сърцето. 

В дългия списък със заболявания и състояния, при които кафето не се препоръчва на пациентите, е и ниският хемоглобин. 

Какво сочи ниският хемаглобин?

Ниският хемоглобин обикновено говори за анемия. Тази анемия може да е свързана с дефицит на желязо или на витамин В, както и апластична анемия, при която имунната система разпознава погрешно своите кръвни клетки като враг и се стреми да ги унищожи. Сред видовете анемия са и хемолитична, и сърповидно-клетъчна анемия. Анемията не е единственият заподозрян виновник за ниския хемоглобин. Такъв се наблюдава и при онкологични заболявания, при лечение на онкологични заболявания, при бъбречни дисфункции и др. Всичко това обаче по никакъв начин не ни подсказва дали е полезно, или вредно да се пие кафе при нисък хемоглобин. 

Още: Лекар: Може ли да се пие кафе по време на бременност?

Кафе при нисък хемоглобин – какво трябва да имаме предвид?

Докато при здравите хора ароматната напитка е полезна за здравето, а кофеинът не оказва влияние на хемоглобина, кафе при нисък хемоглобин и вече развила се анемия е табу, ако анемията е желязодефицитна. Това не е случайно и има точно определена причина – кофеинът пречи на абсорбцията на желязо, като приемът му увеличава рисковете и проблемите при желязодефицитна анемия. Няколко проучвания категорично сочат, че кафето пречи на усвояването на желязо, като само чашка от него намалява усвояването на ценния за анемията минерал с почти 40%. Ако кафето е разтворимо, каквото често се предпочита в забързаното ежедневие, и към него се добави малко хляб, то усвояването на желязото може да  бъде намалено с до 90%. Става ясно, че когато говорим за кафе при нисък хемоглобин, е не важно само дали ниският хемоглобин се дължи именно на желязодефицитна анемия, но и какъв е видът на кафето, а също и дали се консумира без храна, или с храна и каква е тя. Кафето при нисък хемоглобин се допуска, ако не се комбинира с тестени изкушения, както и ако е в минимални количества и анемията не е тежка или не е причинена от дефицит на желязо. Ако анемията е в резултат на дефицит на желязо, то кафето по време на хранене е абсолютно табу, но не е забранено да се насладите на тази ароматна наслада във време, различно от това за хранене – няколко часа преди или след храна, за да не пречи кафето на усвояването на желязото и да не утежнява проблема с ниския хемоглобин.

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

източник: https://43factory.coffee/en/news/people-who-should-not-drink-coffee-who-should-not-drink-coffee/

Още: Здравен съвет за деня, 9 декември: Лекар: НЕ сутрин, а това е най-доброто време за пиене на кафе

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318050#low-hemoglobin-levels

https://www.healthline.com/nutrition/coffee-caffeine-iron-absorption#TOC_TITLE_HDR_2

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес