Един от най-важните за храносмилателните процеси в тялото органи, чиято роля е и отделяне на ензими, които помагат за смилане на консумираната храна, е панкреасът. Заболяванията на панкреаса оказват негативно влияние на общото здравословно състояние, тъй като организмът се лишава от възможността да усвоява от храната нужните му витамини и минерали. Панкреасът не само оказва ключово значение върху храносмилателните процеси и начина, по който тялото усвоява храната, но и се влияе от избора на храна, която поставяме на трапезата си. Някои храни предпазват панкреаса, докато други вредят на органа и са особено опасни при панкреатит.
Какво е панкреатит?
Възпалението на панкреаса се нарича панкреатит. Той може да е остър или хроничен, като хроничният влияе негативно дългосрочно върху здравословното състояние, тъй като не може да бъде напълно излекуван. Именно при хроничния панкреатит е важно да сте информирани кои храни помагат за нормалното функциониране на панкреаса, за да ги сложите на масата си, кои храни са забранени и кои храни се смятат за разрешени при панкреатит.
Още: Лекар: Кои храни са задължителни при ниски тромбоцити?
Кои храни се смятат за разрешени при панкреатит?
Тежкият панкреатит – острият и хроничният, който протича тежко, е заболяване, при което изобщо няма да се вълнувате от храната, тъй като се препоръчва само течно хранене и такова със сонда за пациенти, които не съумяват да усвоят хранителни вещества, при което организмът гладува, макар че те се хранят. Когато острата фаза е овладяна, както и при пациентите, при които панкреатитът е хроничен и протича в по-лека форма, диетата е от ключово значение за контрол на заболяването.
За захранване след приключване на острата фаза на панкреатита лекарите препоръчват да се консумират храни, богати на нишесте, като ориз и тестени изделия, варива като леща и боб, млечни продукти с намалено съдържание на мазнини, месо, което е постно. Диетата при възстановяване от панкреатит е богата на протеини и бедна на мазнини, защото именно бедното на мазнини меню с лесносмилаеми храни щади панкреаса и му позволява да не работи толкова усилено.
Сред останалите позволени на страдащите от панкреатит храни са:
Още: За спокойна вечер: Ето кои храни не подуват корема
- пресни плодове;
- пресни зеленчуци;
- плодове и зеленчуци, приготвени на пара или във фурната, а не като част от ястия, изискващи пържене или тежки сосове;
- храни, приготвени по начин, който не натоварва панкреаса;
- лесни за смилане храни;
- домашно приготвена храна;
- храни, които са висококалорични, ако губите тегло, въпреки че се храните;
- други храни, които вашият лекар ви е препоръчал, съобразно състоянието ви и други съпътстващи хронични заболявания, от които страдате;
- храни, богати на витамини и минерали, подпомагащи организма при недохранване, причинено от неусвояването на хранителните вещества от храната при панкреатит.
При панкреатит се препоръчва и да се храните по-често с по-малки количества.
Храни, забранени за консумация от пациентите с панкреатит
Още: Какви особености има в срока на годност на вакуумираните храни
Както храната може да помогне на панкреаса при остър или хроничен панкреатит, така може и да навреди. Панкреатитът изключва приема на определени храни, които дразнят или натоварват панкреаса. Сред забранените храни за пациентите с остър или с хроничен панкреатит са:
- пържени храни, най-вече заради мазнината,
- мазни храни, мазни и червени меса, пълномаслени млечни продукти,
- трудносмилаеми храни независимо от естеството им,
- фаст фууд и джънк фууд, както и всички сладки и захарни изделия,
- различни сосове, майонези, масла за мазане, добавки.
- храни, богати на холестерол и вредни мазнини,
- храни, богати на фибри.
Пациентите, страдащи от панкреатит, е важно да внимават и какви напитки консумират, както и да преустановят вредните си навици. Приемът на алкохолни напитки и тютютнопушенето са абсолютно недопустими при панкреатит. Пушенето представлява и рисков фактор за развитие на рак на панкреаса – едно от най-трудните за лечение онкологични заболявания.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
източник: https://www.healthline.com/health/pancreatitis-diet#foods-to-eat