Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада

15 януари 2025, 13:08 часа

Човешкото тяло е невероятно. Дори и да не ги чувате винаги, тялото ви издава всякакви звуци, докато работи усилено, за да ви поддържа добре. Говорим за звуци като пукане на ставите или дори ръмжене на стомаха. Говорейки за ръмженето на стомаха ви, знаете ли какво точно се случва там? Коремът на всеки се чува от време на време. Независимо дали го наричате мърморене, бълбукане или ръмжене, тези тихи бучещи звуци звучат като тенджера с бълбукаща яхния вместо като стомах. Но въпросът е защо стомасите ни ръмжат на първо място? Какво се опитва да ни каже?

Още: Соята: Натурално решение за контрол на холестерола

Стомашно ръмжене след хранене

Къркоренето и бълбукането, които чуваме, наистина произлизат от стомаха, но идват и от тънките черва, така че е добре да започнем с внимателно разглеждане на това как работи храносмилателната система.

Нашата храносмилателна система е по същество дълга тръба, която започва от устата ни и завършва в ануса. Тази тръба свързва различните органи и пасажи, които играят важна роля в храносмилането. Едно от най-важните неща, които трябва да знаем за храносмилателната система, е как тя задвижва храната, което обяснява защо можем да чуем шумове, след като сме яли.

Вълни от мускулни контракции избутват съдържанието на храната надолу по тънките ни черва в червата в процес, наречен перисталтика. Тези контракции помагат за смесването на храна, течности и различни храносмилателни сокове, превръщайки ги в лепкава смес, известна като химус. Звуците, които чуваме - стомахът ни ръмжи - са от движението на тези твърди и течни съставки, плюс газове и въздух.

Още: Тайната на идеалната талия: Тази закуска ще намали апетита ви за захар

Гладният стомах ръмжи

Стомахът ви може да ръмжи по всяко време - не само след като сте яли - но когато има храна в стомаха или тънките черва, ръмженето е по-малко очевидно. Това е като когато поставите чифт маратонки в сушилнята сами срещу куп кърпи. Кърпите заглушават шума от обувките, докато подскачат наоколо.

Но ако сте гладни и стомахът ви е празен, тогава забелязвате, че стомахът ви ръмжи най-много. И тук ли са виновни същите мускулни контракции, които усвояват храната?

Когато стомахът ви е празен, мозъкът ви освобождава стимулиращ апетита хормон, наречен грелин. Той сигнализира на храносмилателните мускули да рестартират процеса на перисталтика или да се свият. Това отново е бученето, което чувате.

Но защо? Има две причини за това: Първо, тези контракции "помитат" всички парчета храна, които може да са пропуснали първия път. Второ, тези вибрации и къркорене на празния ви стомах са предназначени да ви накарат да огладнеете. Мускулните контракции ще се появяват и изчезват на всеки час, докато не ядете отново.

Още: Забравете за подуването: 5 храни, които ще ви помогнат да се чувствате добре всеки ден

В някои случаи, разбира се, прекомерното къркорене може да е признак на стомашно разстройство, но не трябва да се притеснявате твърде много, освен ако звуците не включват спазми, гадене, повръщане или запек.

И така, след като вече знаем какво причинява ръмжене в стомаха, има ли някакъв начин да го контролираме? Един съвет за заглушаване на шумния корем е да ядете много малки хранения вместо няколко големи. Вашата храносмилателна система ще има по-малко възможности да създава тези шумове на перисталтиката, ако тялото ви има нещо вкусно в него. Освен това яденето на по-малко храни, които причиняват газове, може да помогне за намаляване на ръмженето.

Стомашното ръмжене е напълно нормално явление, което е част от сложния процес на храносмилането. Независимо дали е след хранене или по време на глад, тези звуци са резултат от мускулни контракции и движение на храносмилателния тракт.

Още: Мъдреци: Скритата опасност в устата ни

Тялото ни е невероятно съвършено и винаги работи усилено, за да ни поддържа в добро здраве. Когато разбираме причините за тези звуци, можем по-лесно да се справяме с тях и да направим малки промени в хранителните си навици, които да минимизират дискомфорта. Въпреки че ръмженето обикновено е безвредно, ако се проявяват и други симптоми, е добре да се консултирате с лекар.

Още: Неприятната телесна миризма: 10 причини, които не са свързани с потта

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес