За първи път съд в Русия призна правото на братя и синове на загинали на служба мобилизирани руски войници и наборници да не служат в армията на Руската федерация. Решението на Шести касационен съд с обща юрисдикция по делото на Иван Смолников от Кирово-Чепецк се популяризира от активисти на правозащитния проект "Училище за наборници" чрез канала им в Телеграм.
Случаят - надежда за много руски войници
Иван Смолников, руски мобилизиран войник, е решил да съди Руския военен комисариат с искане да получи право на отсрочка от военна служба, защото брат му е загинал във войната в Украйна. На първа инстанция искът е отхвърлен с аргумент, че военната служба по мобилизация в Русия е равностойна на служба по договор т.е. професионална военна служба и не може да се счита за наборна служба.
Още: Руската армия: Идея за награди като в Нацистка Германия. Повече пари, но за кратко
СНИМКА: Getty Images
След това Смолников обжалва съдебното решение пред Кировския окръжен съд и печели. Съдът нарежда на наборната комисия да разгледа въпроса за освобождаването на Смолников от наборна служба, като посочва, че мобилизационната служба се счита за наборна и братята, и синовете на загиналите като наборници имат право да не служат. Това решение е потвърдено от касационна инстанция.
"Сега братята и синовете на починалите мобилизирани войници могат да поискат освобождаване от военна служба от военната служба. Това право е залегнало в член 23 от Федералния закон № 53 и е потвърдено с решение на Шести касационен съд от 13 юни 2024 г. № 88а-13860/2024", се казва в материал на "Училище за наборници", цитиран от ASTRA - руски опозиционен информационен канал, който е с етикет "чуждестранен агент", лепнат му от режима на руския диктатор Владимир Путин.
Още: Принуден да се бие за Путин в Украйна: Руски войник умира, а договорът му за служба е фалшив