Несъмнено сте забелязали, че дъното на бутилките с особено качествени вина е вдлъбнато. Откъде е дошла тази традиция?
Франция си е извоювала реномето не само на център в световното винопроизводство, но и на своеобразен законодател в тази област. Затова не е особена изненада, че традицията за вдлъбнато дъно на бутилката вино също идва оттам. Названието на тази вдлъбнатина е „пунт“ и тя служи за няколко цели.
1. По-удобно транспортиране.
От класиката помним, че мускетарите не се разделяли с бутилка бургундско - а във висшето общество (вярно, че това станало по-късно) предпочитали шампанско. Всяко населено място се славело със свое вино и го пиели не само във Франция, но и далеч извън пределите й. Френски вина се изнасяли в цяла Европа и даже в далечна Русия – където шампанското първо станало любимо вино на офицерите от императорската гвардия, а после и на цялата руска аристокрация. Впрочем, там традицията се запазила до ден-днешен, като всеки по-тържествен случай се отбелязва с шампанско. Така възникнала необходимост да не се допуска счупване на бутилките по време на превоза. Транспортните средства били основно каруци, фургони и тям подобни, а пътищата по онова време били доста неравни. За да доставят стотици и хиляди бутилки без загуба, трябвало да бъдат сигурно фиксирани. За това служел пунтът: стърчащата тапа на бутилката лягала в дъното на предната и се създавала доста добра фиксация, която се подсилвала със слама.
Бяло или червено вино – кое е по-полезно
2. Скриване на утайката.
Винопроизводителите от онези времена все още не притежавали съвременни технологии, затова процесът на отлежаване на виното протичал естествено – за съжаление, обаче, в хода на този процес се образува сериозно количество утайка. Ала това разваля естетическото впечатление, пък и никой няма желание да пие утайка. Така пунтът отлично решил проблема: утайката се трупа и уплътнява в тясната вдлъбнатина около изпъкналата част на дъното и не попада в самото вино.
3. Удобство при изработката на бутилки.
Стъкларските работилници задоволявали нуждите на винопроизводителите, но дъното се превърнало в основна трудност - да се направи дъно без грапавини и шевове технически било извънредно трудно. Ала появата на пунта превърнала недостатъка в предимство. На кръчмарите пък това им позволявало да спестят пари от клиента, за когото разликата във вместимостта на бутилката била незабележима.
Знаете ли какво е сухо вино и защо се нарича така?
4. За да не гърми шампанското.
Възможността да отворите бутилка шампанско, без да гърми и да не се разлива, а да се разнесе само лек дим, не е толкова често срещано явление. Причината е въглеродният двуокис, който се натрупва в бутилката с пенливо вино и създава свръхналягане. Затова и стабилността на бутилката е от особено значение - а тази стабилност се осигурява именно от вдлъбнатото дъно.
5. Бонус – шега.
Съществува забавна шега. Който е посветен в нея, може да предложи на желаещите да се обзаложат, че ще пие шампанско от затворена и запечатана бутилка. Обикновено винаги се намират мераклии за такъв облог – и тогава изобретателният шегаджия просто обръща бутилката, налива вино от друга бутилка във вдлъбнатината на дъното, пие, и така винаги печели баса.