Магнезият е важен минерал. Без него е невъзможно нормалното функциониране на имунната, нервната и сърдечно-съдовата системи, както и формирането на мускулите и костите. Той е в основата на повече от 600 химични реакции в клетките. В допълнение, този микроелемент стабилизира нивата на кръвната захар и намалява холестерола.
Липсата на магнезий може да доведе до сериозни проблеми.
Признаци на магнезиев дефицит
Още: Най-добрите храни с високо съдържание на магнезий за подобряване на съня и укрепване на мускулите
• Апатия, депресия, намалени емоционални реакции или, обратно, повишена тревожност;
• Постоянната умора и физическо изтощение. Това понякога е придружено от безсъние;
• Крампи;
• Остеопороза;
Още: Не магнезий, а тази добавка е най-важна за сърцето
• Главоболие;
• Сърдечно-съдовата система веднага се проваля. Може да се повиши кръвното налягане, да се появят сърдечни болки и да се увеличи рискът от инфаркт и инсулт;
• Нарушения на стомашно-чревния тракт.
Всички тези симптоми влияят значително на външния ви вид - състоянието на косата, ноктите и кожата ви се влошава.
Още: Здравен съвет за деня, 15 ноември: Лекар: По 30 гр от това на ден запълва дефицита на магнезий
10 храни, богати на магнезий
За нормално функциониране човек се нуждае от приблизително 300-400 mg магнезий на ден.
1. Черен шоколад
Този продукт съдържа 152 mg магнезий на 100 g. Между другото, черният шоколад също е богат на желязо , мед, манган и фибри.
2. Авокадо
Това е не само много питателен плод, но и източник на магнезий: 100 g съдържат 29 mg магнезий. Освен това е богат на калий, фибри, витамини от група В и витамин К.
3. Ядки
Почти всички ядки съдържат магнезий. Лидерите в този списък са кашуто (292 mg на 100 g), бадемите (286 mg на 100 g) и кедровите ядки (251 mg).
4. Бобови растения
Растенията от семейство Бобови са богати на полезни вещества, включително магнезий и фибри.
5. Тофу
Тофу е сирене, произведено от соево мляко. В 100 g се съдържат 53 mg магнезий, което е 13% от дневната норма. Освен това съдържа много протеини, калций, желязо и манган.
6. Семена
Много магнезий се съдържа в семената на различни растения. Например в суровите тиквени семки - 535 mg, в сусамовите семки - 350-400 mg, а в слънчогледовите и граховите семки 125-129 mg на 100 g.
7. Пълнозърнести храни
Пълнозърнестите продукти включват различни зърнени храни – ориз, овес, елда, булгур, киноа и много други, както и тестени изделия и пълнозърнест хляб. Те служат като източници на магнезий и много полезни вещества.
8. Риба
Много видове риба са богати на магнезий. Например в скумрията - 97 mg на 100 g, в минтая - 86 mg, а в лаврака - 53 mg. В същото време рибата е богата на калий, селен, витамин В и други полезни вещества.
9. Банани
Бананите изобилстват от калий, Имат и много магнезий - един голям банан съдържа 37 mg, или 9% от дневната стойност.
10. Листни зеленчуци
По-специално киселецът (103 mg), спанакът (87 mg) и руколата (47 mg) съдържат голяма част от магнезий. Освен това се считат за отличен източник на желязо, манган и витамини А, С и К.