Кокосовото масло има богат натурален състав. Заради тази причина, както много естествени етерични масла, бива често използвано в състава на козметиките. Съдържа витамини и микроелементи, които овлажняват епидермиса, насърчават регенерирането на клетките, изравнявайки тонуса на лицето. Но с нарастващата популярност на това естествено средство, много собственици на проблемна кожа се чудят дали използването на масло от кокос е ефективно при акне. Кокосовото масло, заобикаляйки пика на популярност, напоследък все по-често се критикува. Нека видим какво казва науката за положителните и отрицателните ефекти на маслото от кокос върху нашето здраве на кожата:
Кокосовото масло влияе ли на запушването на порите?
Кокосовото масло е относително комедогенно. За тези с мазна, склонна към акне кожа, кокосовото масло може да не е най-добрият избор за използване като продукт за грижа за кожата. Поради високата концентрация на палмитинова киселина, кокосовото масло би могло да запуши порите на лицето ви. Комедогенността обаче зависи не само от състава, но и от други параметри:
- химична формула;
- индивидуална чувствителност към компонентите;
- вид суровини, от които се произвежда козметика;
- метод за получаване и обработка на съставката.
В съвременната козметология кокосовото масло по-често бива използвано при борба с акне. Има модифициран състав, лека текстура и ниско ниво на комедогенност. При рафинираното масло положението е обратното – то покрива кожата с плътен филм и замърсява порите, което може само да увеличи акнето. Но комедогенността при всеки човек се проявява индивидуално.
Кокосово масло – полезно ли е за кожата?
Кокосовото масло може да не е безопасно по време на бременност
В някои случаи маслото от кокос в съдържанието си има съставки, опасни за здравето, особено по време на бременност. Необработеното кокосово масло е най-добрият и най-безопасният вид кокосово масло както за готвене, така и за козметични нужди. Други видове кокосово масло, като тези, които са претърпели по-голяма промишлена обработка, може да съдържат съставки, които не бива да бъдат използвани от жени, които са бременни. Следете листовката.
Като цяло кокосовото масло е доста универсален вариант за грижа за кожата (при липса на индивидуална отрицателна реакция). Най-добре е да използвате нерафинирано кокосово масло, то съдържа най-много вещества и най-голямо количество антиоксиданти.
Малко кокосово масло в шампоана ще преобрази косата ви
Съставки на кокосово масло и ползи за кожата
Кокосовото масло съдържа витамин Е, популярен антиоксидант. Той е от особена важност в процеса на здрав растеж на кожата, предотвратяване на лющене и преждевременно стареене. Кокосовото масло съдържа около 85% наситени мазнини, които са максимално близки до животинските мазнини по състав. Сред тях са следните видове мастни киселини:
- Линолова (омега-6). Той е част от киселинната мантия на епидермиса.
- Каприл. Потиска гъбичните инфекции.
- Олеинова (омега-9). Повишава абсорбционната способност на епидермиса, има лечебен ефект.
Маслото от кокос често е използвано в ароматерапията, домашните маски за лице и козметиката. В грижата за кожата нерафинираното натурално масло напълно разкрива своите предимства. Може да помогне за подобряването на състоянието на кожата, но не и да ви отърве от акнето.