Неотдавна в нашия речник се появи терминът small talk. Ако говорите английски, тогава буквалният превод няма да е труден, но смисълът е малко по-дълбок. Small talk е необвързващ, лек разговор между непознати хора, които в момента нямат нищо общо. За какво да говорите в този формат със събеседника си и какво е по-добре да не споменавате, разглеждаме в следващите редове.
Правила за “малки разговори”
Започнете с просто „Здравей или добър вечер/следобед“.
Представете се, попитайте как можете да се свържете с тях или името на човека, който харесвате (съсредоточете се върху формата на събитието).
В групи на парти можете веднага да определите границите: „Мога ли да се обърна към вас с „вие“ или „ти“? Малък лайфхак: обръщението на „ти“ незабавно премахва ненужното смущение и скъсява дистанцията, това насърчава по-отворената комуникация и релаксира.
Започнете с комплимент, това ще ви направи по-приятни в очите на събеседника.
Задавайте въпроси, които изискват подробен отговор.
Съсредоточете се върху пространството и околната среда около вас - винаги можете да обърнете внимание на нещо и да не се притеснявате "откъде да започнете"?
Водете диалог, знайте как да слушате, така че разговорът да не се превърне в безкраен разказ. Някои хора, поради своята тревожност в резултат на формирани фалшиви вярвания за себе си (например „Аз съм скучен“, „Аз не съм интересен“) запълват цялото пространство на разговор. Отстрани изглежда неучтиво, защото... човек води монолог, без да дава възможност на събеседника да вмъкне своето мнение по разисквания въпрос.
Обяснете се достатъчно, опитайте се да отговорите подробно, но не протакайте похвалите си. Можете да завършите историята си с въпрос към събеседника си, като по този начин давате възможност за продължаване на диалога.
Не се разсейвайте от телефона по време на разговор - това е лошо възпитание. Ако обаждането е важно, не забравяйте да се извините, преди да се разсеете.
Теми, които не трябва да обсъждате на работното място - това ще съсипе репутацията ви
Опитайте се да задържите погледа си върху събеседника; ако не можете да гледате в очите, намерете точка наблизо, така че погледът ви да е фиксиран на нивото на очите на събеседника, за да не изглеждате далечен и незаинтересован.
Не се разсейвайте от други или външни стимули.
Активното слушане винаги е добър инструмент. Кимайте и използвайте подходящи изражения на лицето.
В края на разговора винаги благодарете за приятния разговор.
Универсални теми за лек разговор
Метеорологично време. Най-често срещаната и винаги универсална начална тема, тази тема е особено вкоренена в културата на Обединеното кралство.
Заобикаляща среда. Особено подходящ е, ако сте на събитие, изложение, обучение, семинар, конференция. Обсъдете атмосферата, интериора и пространството, направете комплимент на организаторите - тук е полето за разговор.
Работа. В духа на информираността можете да говорите за работа, разбира се, без да влизате в дискусия на колеги и стресови работни моменти. Простото осъзнаване ще бъде достатъчно. Опитайте се да не сте пълни със специфични термини и жаргон, ако не сте свързани със събеседника в същата професионална област, така че приятният разговор може да се превърне в скучна и неразбираема история. Също така не си струва да се гмуркаме в спецификата; поддържаме положително отношение и лекота.
Хобита, интереси, свободно време. След работа всички сме заети с живота си и усърдно превключваме и изключваме работните моменти, затова е хубаво да обсъждаме темата за хобитата и свободното време. Например, разкажете ни за миналите си състезания, книгата, която сте чели, филма, който сте гледали, работата, която сте слушали, и не забравяйте да попитате събеседника си какво го вълнува и за неговата област на интерес.
Топ 10 фрази за започване на разговор - работят и с най-мълчаливите хора!
Почивка, пътуване. Не е необходимо да бъдете подробни и да назовавате броя на държавите и градовете, които сте посетили, като описвате подробно ситуацията. Би било подходящо да поговорите за тези, които са ви впечатлили най-много, да споделите плановете си и да попитате своя колега за идеи за бъдещи пътувания и мечти.
Изкуство. Кино, музеи, изложби, театрални постановки, фестивали, отличия, награди - огромно пространство за разговори. Не забравяйте, че за някои спортът също е вид изкуство.
Всякакви положителни неутрални новини. Или споделете вашите новини, които може да представляват интерес: „Знаеш ли, онзи ден ми се случи нещо странно...“.
Опасни теми, които е по-добре да не се обсъждат
- Политическа ситуация
- Религия
- Външен вид
- Възраст
- Лични доходи и финанси
- Смърт и болест
- Теми от сексуален и полов характер
- Клюки и слухове
Изкуството на малкия разговор е много деликатно, да поддържаш баланс между границите на себе си и на събеседника си, да си интересен и заинтересован, да можеш да продължиш или прекратиш диалога навреме, да си учтив и приятелски настроен – това е основата, на която може да изгради всичко. Бъдете тук и сега, хванете погледа си, говорете. И ако украсите всичко това с усмивка, тогава успехът и статусът на приятен събеседник са ви гарантирани.