Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са нормите на пулса за различните възрастови групи?

22 ноември 2024, 12:00 часа

Пулсът е един от критериите за оценка на жизненото състояние, използван от лекарите, независимо дали говорим за рутинен преглед, спешна ситуация, заболяване, или инцидент. Според дефиницията пулс  в  медицината се нарича броят на ударите на сърцето за минута Както забавеният пулс, известен като брадикардия, така и забързаният не трябва да се пренебрегват, защото могат да сочат опасни заболявания, изискващи бърза лекарска намеса. Ускореният пулс може да се дължи и на фактори, които нямат общо със заболявания като страх, стрес, спорт, притеснение, гняв и др. За да преценим  обаче дали страдате от тахикардия, брадикардия или пулсът ни е нормален, е необходимо да сме запознати с нормите на пулса. Ако очаквате да чуете една-единствена стойност, ще ви разочароваме. Първо нормалните граници на пулса при здрав човек, както и при пациентите с различни заболявания, варират от-до. Нещо повече – нормите на пулса зависят от възрастта. Пулс, който е твърде забързан за възрастните, може да се окаже идеален при малките пациенти.

 Нормите на пулса за различните възрастови групи

Най-съществени са разликите в пулса при бебетата, децата и подрастващите. След достигане на 13 години нормите на пулса на подрастващите стават еднакви с тези за възрастните. 

Още: Каква е нормата на пулса за всяка възраст?

  1. За зародиша в корема на мама нормите на пулса са в интервала 120-180 удара в минута. Забележете, че ако подобен и толкова бърз е пулсът на възрастен човек, той страда от тахикардия и се нуждае от лекарска помощ за уточняване на диагнозата, причиняваща подобен пулс.
  2. При новородените и до навършването им на един месец нормалният пулс е в диапазона от 100 до 160 удара в минута. 
  3. Нормалният пулс за бебетата до една година е от 80 до 140 удара в минута.
  4. Нормите на пулса за децата на възраст от 1 до 3 години са в диапазона 80-130 удара в минута.
  5. Децата в предучилищна възраст 3 до 5-годишни са с нормален  пулс, ако той е от 80 до 110 удара в минута.

Наблюдаваме, че при децата от навършването на годинка до навършването на 6 години максималният пулс, който се счита за нормален, намалява от 140 на 110 удара в минута, докато долната граница на нормите на пулса остава непроменена, а именно 80.

  1. Нормите на пулса за подрастващите на възраст от 6 до 12 години са 70-100 удара в минута.
  2. При тийнейджърите над 13-годишна възраст до навършване на пълнолетие пулсът трябва да е между 60 и 100 удара в минута, за да се счита за нормален. Подобен е и пулсът на здрав възрастен.  Тоест нормите на пулса се променят от корема на мама до навършване на 13 години, след което остават непроменени до старостта.

Това, че нормите остават непроменени,  далеч не  означава, че възрастните съумяват да влезнат в тези норми. Наблюдават се редица отклонения – не само забързан и забавен пулс, но и неритмична сърдечна дейност, аритмии и други проблеми, които водят пациентите в кабинетите на лекарите. 

Още: Пулс до сто: Трябва ли да се лекува подобно състояние?

 

Причини за забързан пулс

Ако пулсът е над нормата, ударите на сърцето са повече от  онези, които са сочени като нормални, причините могат да бъдат както сериозни здравословни проблеми, така и просто стрес, умора, спорт. Единствено лекарят и след подробна анамнеза, преглед, изследвания може да посочи дали се касае за притеснение, или за заболяване при пациента.  Ускореният пулс на  езика на медицината се нарича тахикардия.  Тя бива различни видове,  но разпознаването им не е задача на пациента, а на лекаря, така че няма да се спираме на тях. Ще обсъдим обаче основните причини  за пулс над нормалния, над 60 на 100 при възрастните. Сред тях са:

  1. Заболявания на щитовидната жлеза, свързани с производството на хормони над нормалното.
  2. Злоупотреба с алкохол, кафе, храни и напитки, съдържащи кофеин.
  3. Електролитен дисбаланс.
  4. Странично действие от прием на лекарства за някои хронични заболявания.
  5. Треска, причинена от вирусна инфекция.
  6. Анемия.
  7. Сърдечна недостатъчност.
  8. Стрес, страх.
  9. Негативни чувства и преживявания.
  10. Спорт, активност, която води неминуемо до преходно ускоряване на пулса.

Още: Лекар: Коя е най-честата причина за висок пулс?

Някои от тези причини са напълно безопасни, докато други изискват лекарска помощ. Важно е и да бъде измерен правилно пулсът, преди да се предприеме каквото и да било. Пулсът се мери след почивка и не в състояние на силна тревога. 

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

източник: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK593193/table/ch1survey.T.normal_heart_rate_by_age/

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес