Зеленчуци като домати и картофи не са винаги са лесни за отглеждане и изискват по-специални грижи. Те са доста чувствителни и лесно се подават на всякакви гъбични инфекции и заболявания. Първоначално по листата можете да забележите сиво-зелени петна. Те с времето стават кафяви, а болестта се разпространява по плодовете, стъблата и дори съседните растения. Борбата с болестта е доста трудна и понякога неуспешна, затова е по-добре да се съсредоточите върху начините за предпазване.
Още: Какво не е добре да се прави на Игнажден – не води до нищо хубаво
Още: Ако никой не влезе в дома ни на Игнажден – ето какво да направим
Как се предотвратява разпространението на болестта?
Не отглеждайте на едно и също място картофи и домати. Спорите на гъбичките първо се разпространяват по картофите, а след това лесно преминават и към доматите. Също така, поливайте доматите, така че да не мокрите листата.
Разсадът трябва да се засажда на достатъчно разстояние един от друг, за да има съответно еднакъв достъп до светлина и да не се появяват сенчести участъци. Когато доматите започнат да дават плод, то отстранете и долните листа.
Можете и да изберете сортове, които са устойчиви на измръзване. Това не винаги е гаранция, че няма да се разболеят, но пък дават по-рано плод, още преди болестта да се е развила. Не съдете и на място, където е имало болни растения. Има риск патогените да оцелеят на студа и те отново ще нападнат. Можете да поставите и медна жица в стъблото, още щом започнат да дават плод. Медните йони се борят срещу вредните патогени.
Натурален разтвор за пръскане
Изсипете една лъжичка сова в един литър вода. Напръскайте листата рано сутрин, като така ще предпазите листата от изгаряне. Процедурата се прави всеки ден в продължение на две седмици и след всеки дъжд.
Още: Как да "накараме" кокошките да снасят повече яйца?
Още: Традиции за изписване на бебе
Можете и да направите разтвор от хрян. Той се приготвя 500 грама прясно набрани листа, които се слагат в 5 литра вода. След това се оставят да престоят на сянка 3-4 седмици. Когато листата започнат да се отделят от дръжките, това е знак, че сместа е готова. Разтворете във вода 1:5 и напръскайте. Хрянът може да се замести и с коприва.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
За пръскане можете да използвате и мая. Разтворете едно пакетче в 10 литра вода, изчакайте около час и напръскайте. Процедурата се прави веднъж седмично. Маята предпазва растенията, но също ще направи доматите по-сочни и вкусни.
Освен това, можете да замените с лук или обикновено мляко. Важно е да провеждате редовно профилактика по растенията, тъй като те са едни от най-чувствителните. Използвайте естествени средства, за да имате здрава и успешна реколта. Дори и да няма видими признаци за заболявания, превенцията е по-доброто решение, вместо да изчакате да се развие болест и тогава да започнете третирането.