За да избегнете припадък и деменция, трябва да изключите нездравословната храна от менюто си.
Здравето на мозъка влияе върху способността на човек да комуникира и да взема информирани решения, според Световната федерация по неврология. За здравето на този орган допринасят редица фактори, основният от които е храненето.
Контролирането на всяко хранене, което ядете, има дълбоко въздействие върху когнитивното здраве на мозъка и нервната система. . Американски диетолози споделиха какви храни трябва да изключите от менюто си, за да останете здрави.
1. Захар
Функцията на мозъка е пряко зависима от нивата на кръвната захар, тъй като глюкозата е основното гориво за тялото. Тогава защо захарта е опасна за нас? Според специалиста, прекомерната консумация на сладкиши насърчава отделянето на инсулин, който блокира достъпа до мозъка на повечето полезни аминокиселини, с изключение на триптофан. „Последният преминава кръвно-мозъчната бариера и се превръща в хормон на съня“, отбелязва д-р Димитър Маринов .
2. Избягване на въглехидратите
Консумирането и избягването на захар е еднакво вредно за здравето на мозъка.
Глюкозата не е единственото гориво за жизненоважния орган, отбеляза експертът. Поради липсата на глюкоза нивото на кръвната захар става нестабилно, а това може да създаде объркване и дори припадък.
3. Алкохол
Алкохолът може да повлияе негативно на тялото и особено на здравето на мозъка.
Пиенето на големи количества алкохолни напитки може да повлияе на способността на мозъка да функционира и нивата на невротрансмитерите в тялото, които са химически пратеници и помагат на мозъчните клетки да комуникират. Това не означава, че трябва категорично да се откажете от алкохола. Според препоръките на специалисти, за да останете здрави, трябва да пиете не повече от 1-2 чаши вино на ден.
4. Пропускане на храненията
Мозъкът използва 20% от енергията, получена при всяко хранене. В случай на пропуск, този важен орган страда пръв. Не получавайки достатъчно енергия, тялото преминава в компенсаторен режим, опитвайки се да създаде глюкоза за мозъка и да балансира кръвната захар до безопасно ниво.
5. Дефицит на витамин В12
Симптомите включват неуслужлива памет, объркване, депресия и деменция. Липсата на този витамин, който защитава нервните клетки, може да доведе до разрушаване на нервната система. Най-често хората, които са се отказали да ядат месо, имат недостиг на витамин В12.
6. Наситените мазнини
„Диетите с много наситени мазнини са врагове за мозъка ви“, казва диетологът Сандра Ел Хадж .
Такова хранене, според лекаря, допринася за усложнения в мозъка, което води до тревожност, депресивно поведение и нарушаване на хомеостазата.