Мануше - емблематичната кулинарна практика на Ливан, и перуанското севиче - ястие, приготвено от маринована сурова риба, бяха включени в Списъка на световното нематериално наследство на ЮНЕСКО.
Решението е било взето от Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство, който от понеделник заседава в Ботсвана. По-рано тази седмица в списъка бе включено и италианското оперно пеене.
Още: Русия изключена от ръководния орган на ЮНЕСКО
Какво са "мануше" и "севиче"
Снимка: iStock
Мануше - плосък хляб, покрит със смес от мащерка, смрадлика, препечени семена от сусам, сол и зехтин", е "квинтесенцията на ливанската закуска" и се приготвя "в специализирани домове и пекарни, разпръснати из цялата страна", отбелязват от ЮНЕСКО.
Благодарение на ливанската диаспора мануше се радва на голяма популярност и по света. Ливан подаде своята кандидатура в ЮНЕСКО през март 2022 г.
Още: Трети ръкопис от Националната библиотека вече е част от "Паметта на света" на ЮНЕСКО
Организацията добави в Списъка си на световното нематериално наследство и перуанското севиче. Ястието, което може да варира в различните региони в зависимост от използваните видове риба, е било консумирано за първи път преди повече от 2000 години в днешно Перу, според местни антрополози.
Известният кулинар Хавиер Варгас отбелязва, че има поне хиляда рецепти или начини за приготвянето на севиче, пише БТА.