През 2025 г. Великденските пости ще започнат на 3 март (веднага след Сирни заговезни на 2 март) и ще завършат на 19 април, а на 20 април празнуваме Великден. Това е най-строгият църковен пост. Свързва се с редица забрани. По време на поста има и много други християнски празници. Ето какво трябва да знае всеки християнин за този период.
Какво да не правите по време на Великия пост 2025 г
Основното ограничение през този особено важен за православните християни период се отнася до храната и напитките, които се консумират. Всеки християнин знае защо Великият пост през 2025 г. е толкова строг - че не можете да ядете месо, риба, млечни продукти или друга храна, която е от животински произход.
Строго е забранено да се пие алкохол, да се използват подправки при приготвяне на храната, за предпочитане е да се избягват сладкиши. Смята се, че всички тези "добавки" не позволяват на вярващия да се съсредоточи върху духовното просветление, а само го разсейват и го привличат към физически удоволствия.
Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Църквата също не одобрява организирането на шумни събирания, забавления и шумни пиршества по време на Великия пост, тъй като това е време за покаяние и смирение. В същото време кавгите, конфликтите и разногласията са огромен грях в този момент, защото пречат на пътя към любовта и хармонията.
Великият пост има няколко важни етапа, които всеки християнин трябва да знае.
Етапи на Великия пост и празници
Чист понеделник - това е първият ден от Великия пост. Името му идва от факта, че в древността хората са почиствали домовете си от зли сили на този ден. На тази дата - 3 март 2025 г. - не забравяйте да измиете подовете, да избършете всички повърхности у дома и да направите общо почистване. Вярващите ще трябва да отидат на църква и да се молят за опрощение на греховете.
Може ли да се яде мед по време на пости?
Страстната седмица - последните 7 дни от Великия пост са посветени на тежките страдания на Христос, през 2025 г. Страстната седмица ще започне на 13 април и ще приключи на 20 април с посрещането на празника. Разпети петък ще се падне на 18 април.
През цялата седмица и особено в петък вярващите не бива да работят, шият, плетат, чистят, перат, ядат храна, забавляват се, пият алкохол и псуват. Можете да отидете на църква, да дадете милостиня, да помогнете на някого, да направите добро дело.
Великденски пости 2024 - какво НЕ се яде
Лазарова събота - през 2025 г. този празник се пада на 12 април - точно преди Цветница. Няма конкретни строги ограничения или забрани, но си струва да оставите настрана част от домакинските задължения. Това включва почистване, гладене, пране и ръкоделие. Вместо това е по-добре да подготвите върбови клонки за празника и да прочетете молитва за по-добро здраве.
Веднага след Лазарова събота идва Цветница, през 2025 г. се чества на 13 април, неделя. Това е много голям църковен празник, другото име на който е Вход Господен в Йерусалим. На тази дата в църквите се провеждат служби и литургии. Вярващите трябва да запалят свещ за здраве и да благословят върбови клонки. Както на всеки друг голям празник, не трябва да работите много.
Подготовката за великденските пости започва с празника Месни заговезни, който тази година е на 23 февруари. Това е последният ден, в който е разрешена консумацията на месо. След Месни заговезни започва Сирната седмица, която приключва на 2 март с празника Сирни заговезни. След Сирна седмица започва Великият пост на 3 март.
По време на Сирната седмица е разрешена консумацията на яйца, мляко, масло, но не и на месо. През този период са разрешени празненствата и събиранията, които стават забранени по време на Великия пост.
Великден 2021: Кога се пада и кога трябва да постим?