Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?

23 февруари 2025, 08:08 часа

Велики Заговезни са ключови празници преди Великден. Двата празника са винаги в неделя и датите им се местят в зависимост от датата, на която се пада Великден. Месни Заговезни се отбелязва осем седмици преди Великден, а Сирни Заговезни – седем седмици. В съботата преди Месни Заговезни се отбелязва първата голяма Задушница за годината.

Месни Заговезни

В неделята след Месопустна Задушница се заговява с месо. На трапезата се редят всякакви гозби с месо. Това е последният ден преди Великден, в който може да се яде месо.

Сирни Заговезни 2025: Кога са и какво трябва да знаем за празника

Според традицията, младоженците гостуват на кумовете и на родителите на момичето като носят вино, варена кокошка и обредна пита. Това се прави до следобедните часове, за да могат младите да се приберат в дома си за вечеря и цялото семейство да опита от ястията с месо.

Сирни Заговезни

През седмицата до Сирница месото напълно изчезва от трапезата, но е позволено да се консумират мляко и млечни продукти. Счита се, че в неделята – Сирни Заговезни, хората приключват подготовката си за строгия Великденски пост. На този ден се иска и дава прошка. Прошката символизира благородството и душевния мир.

На трапезата на Сирница се редят питка, баница, риба, варени яйца, бяла халва. След като по-младите поискат прошка от по-старите членове на семейството и взаимно си простят грешките, се пристъпва към обичай, който е особено забавен и любим на децата – Хамкане. На червен конец се връзва парче бяла халва или варено яйце. Закача се на греда на тавана и най-старата жена в дома го завърта пред децата в семейството. Целта е едно от тях да успее да захапе халвата или яйцето без да си помага с ръцете. Така ще си гарантира добро здраве през цялата година.

Месни Заговезни 2024 - всичко за празника!

Обреди на Сирни Заговезни

Обред, който се спазва стриктно и днес на Сирни Заговезни, е паленето на големи огньове, които се прескачат. В дните между Месни и Сирни Заговезни ергените събират съчки и шума от царевица за огъня. Всичко се подрежда около висок кол.

В неделята направената купчина със съчки се пали. Вярва се, че така злите духове изгарят. Всеки се стреми да накладе възможно най-висок огън, заради вярването, че плодородието ще се простира докъдето стига светлината от горящия огън.

Ергените и децата прескачат огъня като започне да намалява, за да се пречистят. Около огъня се играе хора, което е последното за периода до Великден. Колкото по-буйно е хорото, толкова буйни ще са и посевите.

В някои региони на страната с паленето на огъня момците изстрелват горящи стрели към двора на любимата си. Най—видна е момата, събрала най-много стрели в двора си.

Наближава Сирни заговезни: Трапеза, обичаи и символика

Забрани и поверия

1. Този, който успее да захапе халвата на конеца, ще се радва на късмет и добро здраве през цялата година

2. Дори и само да се е докоснало парчето халва или яйцето до зъбите ти, пак ще си здрав.

3. Не се изхвърлят черупките от сварените яйца от Сирни Заговезни, а се дават на кокошките, за да снасят много яйца през годината.

4. Според вярванията, въгленът предпазва от уроки, а сиренето и жълтъкът на яйцето са лековити за хора и животни.

5. В някои региони на страната червеният конец, на който се връзва халвата или яйцето за „хамкане“ се изгаря и пепелта от него се прибира, защото се смята за лечебна.

6. Ако този конец гори целия, това е добра поличба – семейството ще има плодородна година. Ако обаче остане неизгоряла част, да чакат неуспехи и болести.

7. Не е добре, ако този конец тлее, а не гори, когато се запали. В случай, че гори бързо, късметът и плодородието са гарантирани.

8. Ако конецът изведнъж започне да искри, в семейството да чакат сватба

За трапезата на Сирни Заговезни – тези ястия са абсолютно задължителни

9. На Сирни Заговезни мъжете гърмят с пушки и пищови, за да гарантират агненето на овцете и прогонването на бълхите.

10. Всеки, който не се е поколебал да прескочи огъня, ще е здрав през цялата година и ще се отърве от бълхите.

11. Главните от огъня се отнасят по домовете, за да се отърват от бълхите и въшките.

12. През седмицата между Месни и Сирни Заговезни не се работи, за да няма градушки, вълци и гризачи през годината. Не се пере и не се простира бяло пране във вторник и петък.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес