На пръв поглед това е едно от най-лесните правила в иначе трудния ни роден език и рошавата ни граматика. Защо обаче, въпреки ясното и категорично правило кога се пише „във“ и кога просто „в“ и кога се пише „със“ и кога просто „с“, допусканите грешки съвсем не са изключение и броят им не е толкова малък, колкото би ни се искало?
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Кога се пише „във“ и „със“ и кога просто „в“ и „с“?
Правилото изчерпателно отговаря на този въпрос – ако думата, следваща предлога, започва със звука „в“ или „ф“, то използваме „във“, а ако думата, следваща предлога, започва със звук, различен от „в“ или „ф“ пишем „в“. Да онагледим казаното с пример, убедени, че примерите помагат усвояването на знания, припомнянето или заучаването на правилата и прилагането им.
Още: Кога се пише „Ви“ с главна буква и кога с малка?
- Във военното училище отивам.
- В парка отивам.
В първия пример думата, следваща предлога, започва със звук „в“, поради което пишем „Във военното“, а не „В военното“. Що се отнася до втория пример, то думата след предлога започва с „п“, тоест със звук, различен от „в“ или „ф“, поради което пишем „В парка“, а не „Във парка“.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Абсолютно аналогичен е случаят с употребата на „с“ и „със“, само че в този случай употребата на един от двата предлога зависи от това дали думата след тях започва със „с“, „з“ или с друг звук. Ако започва с друг звук, използваме „с“, а ако започва със „с“ или „з“, то пишем „със“.
- Примери: Със Стоян отиваме на реката. но С татко отиваме на реката.
Още: Знаете ли как се определя ударението в думата?
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Причини за допускане на грешки във връзка с употребата на „със“, „с“, „във“, „в“
Правилата са толкова ясни и категорични, че вероятно пробуждат у вас въпроса как тогава се допускат грешки? Първо, сред причините за некоректното изписване е свързаната със забравяне на отдавна изученото правило, както и с това, че то може да е останало неразбрано или неовладяно от някои ученици по време на обучението в училище.
Друга причина за допусканите грешки са особени случаи, в които мнозина, дори сред владеещите българския език и познаващи правилата, се чудят кога се пише „във“ и „със“ и кога просто „в“ и „с“. Такива са ситуациите, в които думата след предлога не е на български език и реално не започва с български звук. Как например ще изпишем „Направих този проект с Word“? Едва ли по време на зараждането на правилата в езика ни подобни думи са били така залегнали и станали част от него, че да е нужно да се подготви изрично правило за подобни ситуации. Днес обаче това е факт и се приема, че трябва да обърнем внимание с кой звук звучи чуждата дума, когато я прочетем. В случая четем „уорд“, което ще рече, че не е „с“ или „з“ и следователно ще пишем „с Word“, а не „със Word“. Ако обаче не знаете как да прочетете думата? Е, вероятно може да сгрешите, дори да владеете правилото до съвършенство.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Трета причина за допускането на грешки при избора дали да се изпише „с“, или „със“ и „в“ или „във“ е свързаната с изписване на думите с цифри. Как например ще изпишете: „Тя отива на битка със 17 тигъра“? В този случай трябва да произнесем цифрата с дума, като в зависимост от това дали при произнасянето открием, че започва със „с“, „з“, „в“, „ф“ или пък започва с друг звук, правим избор какво да изпишем. При нашия пример, произнасяйки цифрата 17 с думи – седемнадесет – откриваме, че започва със звук „с“, което категорично означава, че предлогът следва да е „със“. Той ще е „със“ и ако започва със звук „з“. Същото се отнася за избора между „в“ и „във“.
Още: Кога се пише пълен член и кога не?
Ако знаете изключенията, може ли да сгрешите, или пък да решите, че някой е сгрешил, макар да не е допуснал неточност. Възможно е. В някои случаи, въпреки че е против всички писани правила, се допуска за коректна и точна употребата на ВЪВ и СЪС, ако с тях следва да се акцентира, когато върху тях пада логическото ударение. Например, ако срещнете следното изречение: "ВЪВ или извън ЕС България трябва да просъществува" и си помислите "Какви неграмотници, написали са "във" вместо "в"", то всъщност вие грешите. Акцентира се и се поставя от автора логическо ударение на това „във“, поради което е изписано правилно. Интересен е езикът ни, нали?