Бирата е една от най-харесваните и консумирани алкохолни напитки в света. Но именно понеже съдържа алкохол, трябва и да се замислим по въпроса: какво е максималното количество бира, което може да се консумира?
Ето какво казва проф. д-р Десио Мион.
В света има стотици, ако не и хиляди, марки бира с разнообразни вкусове и различно алкохолно съдържание. Често се провеждат международни срещи, конференции и симпозиуми, където производители и медицински специалисти обсъждат ползите и вредите от пиенето на бира. Една от най-внушителните такива прояви се проведе през 2014 г. в Брюксел под мотото „Бира и здраве“ - където над 160 диетолози и други медицински експерти в сходни области широко дискутираха темата за влиянието на бирата върху човешкото здраве.
Проучванията сочат, че тя помага срещу сърдечно-съдови проблеми, за контрол на наднорменото тегло и в борбата със стареенето на клетките. Бирата съдържа хранителни вещества, фибри и полифеноли, които са полезни за организма. Но, да повторим: става дума за умерена, а не безогледна консумация на бира!
Но, въпреки това, все още няма консенсус сред учените по този въпрос. Освен това, тъй като напитката има процентно съдържание на алкохол, тя може да предизвика пристрастяване и да увреди някои органи на тялото и централната нервна система.
Учени: Хората, които пият алкохол, задължително трябва да ядат този плод
Прекаляването с алкохол – независимо дали с бира, вино или концентрирани спиртни напитки, преди всичко е враг на кръвното налягане. Когато говорим за активни консуматори на алкохол - тези, които консумират повече от 3 дози алкохол (1 доза се смята за равна на 15 г чист спирт, наричан още етанол или просто спирт) на ден, сред тях разпространението на артериалната хипертония (тоест, високото кръвно) е два пъти по-голямо от това при въздържателите и умерените консуматори. Възможно е да се наблюдава понижение на кръвното налягане след една седмица въздържание.
Стандартна доза алкохол съдържа приблизително 15 г етанол, което е еквивалентно на кутия бира (330 мл), или 1 чаша вино (150 мл), или 1 чаша концентирана напитка (50 мл). По този начин за т. нар. „тежка консумация“ се определя изпиването на най-малко 3 дози алкохол дневно, а за „лека“ (умерена) консумация – пиенето на максимум 2 дози алкохол на ден.
Има доказателства, че консумацията на бира, вино или концентрирани спиртни напитки може да намали ефекта от лекарствата за хипертония. Ограничаването на консумацията на алкохол може да се окаже по-важно за хипертонията, отколкото загубата на тегло, физическата активност и намалената консумация на сол.
Бирата в прекомерни количества може да влоши гастрита, да причини затлъстяване - друг враг на организма, който също допринася за хипертонията.
Лекар: Не яжте тези храни, когато пиете алкохол
Винаги е необходимо алкохолните напитки да се консумират умерено и да не се прекъсва употребата на лекарства. Известно е обаче, че в периоди на карантина и социално дистанциране поради епидемии консумацията на алкохолни напитки се увеличава значително – което пък е допълнително утежняващо социално обстоятелство.
И така: какво количество бира се счита за приемливо? Колко бири можем да пием на ден?
Въобще и по принцип, най-доброто главно правило е да не пиете! Въпреки това, за тези, които пият, е приемливо да консумират максимум две дози алкохол на ден за мъже (30 г етанол) - което е еквивалентно на две кутии бира (по 330 мл), или две чаши вино от по 150 мл, или две чаши по 50 мл концентрирани спиртни напитки като уиски, водка или ракия. За жени е приемлива една доза алкохол на ден (15 г етанол).
А за онези, които не пият алкохол, може само да кажем: продължавайте така и най-добре не започвайте!
Внимание! Статията има само информативна цел и не представлява медицинско упътване или инструкция. Винаги се обръщайте към компетентен медик!