С помощта на неинвазивни техники за манипулиране на емоциите ни може би е възможно да се ограничат ужасните сънища, които ни тормозят редовно.
Проучване от миналата година, проведено върху 36 пациенти, диагностицирани с разстройство, свързано с кошмари, показва, че комбинация от две прости терапии намалява честотата на лошите им сънища.
Учените предложили на доброволците да пренапишат най-честите си кошмари в положителна светлина и след това им пуснали звук, свързан с положителни преживявания, докато спят.
"Съществува връзка между видовете емоции, преживявани в сънищата, и нашето емоционално благополучие", обяснява психиатърът Лампрос Перогамврос от Университетските болници в Женева и Женевския университет в Швейцария през 2022 г.
"Въз основа на това наблюдение ни хрумна идеята, че можем да помогнем на хората, като манипулираме емоциите в сънищата им. В това проучване показваме, че можем да намалим броя на емоционално много силните и много негативни сънища при пациенти, страдащи от кошмари."
Много хора страдат от кошмари, които невинаги са просто случай на няколко лоши сънища. Кошмарите се свързват и с лошото качество на съня, което от своя страна е свързано с цяла плеяда други здравословни проблеми.
Лошият сън може също така да повиши тревожността, което от своя страна може да доведе до безсъние и кошмари. Последните проучвания показват, че кошмарите и нарушенията на съня са се увеличили по време на продължаващата глобална пандемия от Ковид-19.
Като се има предвид, че не разбираме защо и дори как мозъкът ни създава сънища, докато спим, лечението на хроничните кошмари е предизвикателство.
Един от неинвазивните методи е терапията с репетиция на образи, при която пациентите пренаписват най-ужасяващите си и чести кошмари, за да им придадат щастлив край. След това те "репетират", като си разказват тази пренаписана история, опитвайки се да пренапишат кошмара.
Този метод може да намали честотата и тежестта на кошмарите, но лечението не е ефективно за всички пациенти.
Защо сънуваме кошмари и как да се справим с тях?
През 2010 г. учени установяват, че възпроизвеждането на звуци, които хората са били обучени да свързват с определен стимул, докато тези хора спят, спомага за засилване на спомена за този стимул. Това е наречено целенасочено реактивиране на паметта (TMR) и Перогамврос и колегите му искат да разберат дали то може да подобри ефективността на терапията с репетиция на образи (IRT).
След като участниците в изследването попълват дневник на сънищата и съня в продължение на две седмици, на всички доброволци е проведена една сесия на IRT. В този момент половината от групата преминава през сеанс на ТМР, при който се създава връзка между положителна версия на техните кошмари и звук.
Другата половина служи като контролна група, която си представя по-малко ужасяваща версия на кошмара, без да е изложена на положителни звуци.
И двете групи получиха лента за слушалки за сън, която възпроизвеждаше звука - клавирния акорд C69 - докато спят, на всеки 10 секунди по време на REM съня, когато е най-вероятно да се появят кошмари.
Сънувате често кошмари - учени разкриха какви заболявания издава това
Групите бяха оценени след две седмици на допълнителни записи в дневника, а след това отново след три месеца без никакво лечение.
В началото на проучването контролната група има средно 2,58 кошмара седмично, а групата с TMR - средно 2,94 седмични кошмара. В края на проучването контролната група е имала 1,02 седмични кошмара, докато групата с TMR е намаляла до едва 0,19. Още по-обещаващ е фактът, че групата на ТМР е отчела увеличение на щастливите сънища.
При тримесечното проследяване кошмарите са се увеличили леко и в двете групи, съответно до 1,48 и 0,33 седмично. Това обаче все още е впечатляващо намаление на честотата на кошмарите, твърдят изследователите, което предполага, че използването на TMR в подкрепа на IRT води до по-ефективно лечение.
"Бяхме положително изненадани от това колко добре участниците уважаваха и понасяха процедурите на изследването, например извършването на терапия с репетиция на образи всеки ден и носенето на лентата за сън през нощта", каза Перогамврос.
"Наблюдавахме бързо намаляване на броя на кошмарите, като сънищата ставаха емоционално по-позитивни. За нас, изследователите и клиницистите, тези резултати са много обещаващи както за изучаването на емоционалната обработка по време на сън, така и за разработването на нови терапии."