Слънчогледовото олио е най-употребяваната мазнина за готвене, но не е най-полезната. Маслата, съдържащи трансмазнини, водят до увеличаване на лошия холестерол в кръвта, повишават риска от развитие на сърдечносъдови заболявания, диабет, инсулт, инфаркт.
Ценящите своето здраве е важно да избират за приготвяне на ястията си мазнина, устойчива на топлинна обработка и запазваща своите полезни свойства и съдържащите се в тях минерали и витамини и при високи градуси.
Такава мазнина е кокосовото масло. Устойчиво на окисляване и запазващо качествата си и ползите, които носи на организма дори след 8 часа пържене, то е сочено от експертите като най-добрата, безопасна и препоръчвана мазнина за готвене и топлинна обработка. След него се нареждат зехтинът и маслото от авокадо, чиято полза за сърдечносъдовата система е безспорно доказана. То помага и за поддържане на кръвното налягане в нормални граници.
Ползи от коксовото масло
Богато на наситени мазнини, то допринася за нормалното функциониране на редица тъкани и органи и е чудесен начин за профилактика на сърдечносъдовите заболявания. Отличен антиоксидант, кокосовото масло предпазва клетките от увреждащото действие на свободните радикали. Кокосовото масло се отличава с:
- антимикробни свойства,
- противогъбични свойства,
- богато съдържание на полезни мастни киселини,
- щедри количества витамини Е, К и желязо,
- защита на клетките и тъканите от свободните радикали.
Как да използвате кокосовото масло
Кокосовото масло може да използвате както за студени ястия, така и за пържене, готвене и задушаване. Структурата му не се разпада при висока температура, а ценните му качества се запазват. По правило кокосовото масло е твърдо на стайна температура. Ако ви е нужно в течна форма, затоплете го на водна баня преди употреба. В случай че се нуждаете от маслото в твърдо състояние, хладилникът е чудесен за целта.
За кого е полезно кокосовото масло?
Консумацията на кокосово масло се препоръчва за:
- хора със сърдечносъдови заболявания,
- хора, страдащи от нарушения във функционирането на щитовидната жлеза и при хормонални нарушения, произхождащи от това,
- при забавен метаболизъм и за хора със затлъстяване, проблем с килограмите, за намаляване на телесното тегло,
- пациенти, страдащи от диабет, Алцхаймер,
- при проблеми със стомаха и червата,
- при спад на имунитета и проблеми с функционирането на имунната система.