Някои домашни средства могат да помогнат за смекчаване на симптомите на настинка като възпалено гърло, кашлица и запушен нос или хрема.
Д-р Флавио Сакае разказва за тях. https://www.tuasaude.com/nariz-entupido/
1. Чай от ехинацея с мед
Чаят от ехинацея с мед е богат на антиоксиданти, противовъзпалителни и имуностимулиращи вещества, като флавоноиди, цикоринова и розмаринова киселина.
Съставки: 1 чаша вряла вода, 1 ч. л. корен или листа от ехинацея, 1 с. л. мед.
Как се приготвя?
Пускате листата от ехинацея в чаша вряла вода и оставяте да киснат 5 до 10 минути. Ако използвате корен, него варите 10 до 15 минути. Прецеждате, слагате меда и пиете два пъти на ден.
Още: Помагат в борбата с вирусите и укрепват имунитета: Най-добрите билки, които да гледате на перваза
2. Чай от бяла върба
Позната в науката като Salix alba, бялата върба има силни обезболяващи и противовъзпалителни свойства. Причината е салицинът - вещество, подобно на основната съставка в аспирина.
Ето защо чаят, приготвен от кората на това растение, е оптимален вариант за притъпяване на симптомите на настинка като хрема, болки в гърлото, мускулни болки и неразположение.
Съставки: 2 с. л. кора от бяла върба, 2 чаши вода.
Как се приготвя?
Оставяте водата да заври и прибавяте кората от върба. Изчаквате да ври 10 минути, прецеждате и пиете до 2 чаши на ден.
Консумирането на този чай би трябвало да се избягва от деца, бременни и кърмещи жени. Не се препоръчва още на хора с чревно-стомашни проблеми, като язва, гастроезофагеален рефлукс, колит, гастрит, или дивертикулит.
Още: Здравен съвет за деня, 6 януари: Лекар: Винаги слагайте по щипка от това във всеки чай
3. Зелен чай
Някои проучвания демонстрират, че зеленият чай, научно известен като Camellia sinensis, има фенолни съединения в своя състав. Едно от тях е епигалокатехинът. Той въздейства антиокисляващо, намалява оксидативния стрес, провокиран от свободните радикали в клетките; всичко това подсилва имунната система.
Установено е, че зеленият чай подобрява настроението и придава повече енергия, преодолявайки умората и общия дискомфорт, характерен за настинката.
Съставки: 1 ч. л. листа зелен чай или 1 пакетче, 1 чаша вода.
Как се приготвя?
Възвирате водата и я дръпвате от котлона. Пускате листата или пакетчето в нея и оставяте да се накисва 10 минути. Прецеждате течността или просто изваждате пакетчето и пиете. Такъв чай се консумира 3-4 пъти на ден или по препоръка на лекаря.
Зеленият чай е нежелателно да се пие от деца, от кърмачки или бременни жени, от хора с хипертиреоидизъм, безсъние, високо кръвно, гастрит. При това, понеже съдържа кофеин в състава си, трябва да избягвате да пиете този чай в края на деня или в количества, по-големи от препоръчаните.
Още: Топ 5 чая за здраве и мощен имунитет, които диетолозите препоръчват
4. Чай от сладник (женско биле)
Чаят от женско биле съдържа глициризин, вещество с противовъзпалително, антиокислително и антибактериално действие, което облекчава настинката като неразположение при хрема, болки в тялото и запушен нос.
Съставки: 1 ч. л. корен от сладник, 1 чаша вода, мед за подслаждане на вкус.
Как се приготвя?
Възвирате водата, изключвате котлона. Пуснете сладника в нея вода и захлупете; оставете да се накисва десет минути. Прецеждате и по желание подсладете с мед. Пийте такъм лековит чай 2 пъти на ден.
Чаят от женско биле не трябва да се консумира от кърмачки, от бременни жени; също от хора с проблеми в сърдечната област.
Още: Кои са най-добрите чайове за възпалено гърло
5. Чай от слез
Чаят от алтея, известна също като бяла ружа и слез, се приготвя от корените на лековитото растение Althaea officinalis. То има противовъзпалително действие ефект, което го превръща в още един отличен домашен лек за борба с хремата.
Съставки: 1 с. л. корен от слез, 1 чаша вода.
Как се приготвя?
Изчаквате водата да кипне, отстранявате я от котлона. Пускате корена на слеза в нея чаша вряла вода и го чакате да се изкисне 10 минути. Прецеждате и пиете до 2 чаши на ден.
---