Ризото е ястие, което се приготвя от специални сортове ориз. Основната характеристика на ризотото и разликата му от пилафа или оризовата каша е неговата кремообразна текстура. Простото добавяне на вода към ориза и готвене на ризото няма да проработи. Има традиционна процедура за извличане на нишестето от ориза, за да се създаде тази кремообразност.
Какво е ризото?
Ризотото е по-скоро техника, отколкото ястие. След като разберете процеса, пред вас се отваря цял свят от ястия. Можете да добавите всякакви продукти към ориза: всякакви зеленчуци, гъби, месо, скариди, сирена.
Това не е гарнитура към месо или риба, а самостоятелно ястие. Сервира се след предястие и преди основното месно или рибно ястие.
Още: Кои подправки за ризото го правят истински кулинарен шедьовър
Как да готвя ризото правилно?
Изглежда, че ризотото е трудно за приготвяне и е ястие, което се свързва с ресторантите. Но всъщност това е олицетворение на италианската домашно приготвена храна.
Правилното приготвяне на ризото е много просто. Но имаме нужда от вашето внимание и време. За повече от 20 минути имате една и само една грижа: избягвайте разсейването.
И така, процесът:
1. Загрейте ситно нарязан бял лук, докато стане прозрачен в зехтин или олио (можете да използвате и смес от двете). Забележете, че ние не пържим. Няма нужда от пържени парчета лук.
2. Изсипете сух ориз от специални сортове в този загрят лук. На един човек са необходими 70-80 г сух ориз. Не мийте ориза!
Още: Как да си приготвите ризото стъпка по стъпка
3. Разбърквайки, загрейте ориза, докато краищата на зърната станат прозрачни.
4. Добавете малко сухо бяло вино (не полусладко) в тигана с ориза и го изпарете напълно. Всяко сухо бяло вино с неизразен аромат ще свърши работа в случая. Виното тук не играе ролята на алкохол, той се изпарява. Виното се ползва, за да извлечете повече нишесте от ориза и да обогатите вкуса на ястието със неговата киселинност и аромат.
5. В това време, в тенджера наблизо сварете 1-1,5 литра бульон, в зависимост от това колко порции приготвяте. Съотношението на ориза и бульона трябва да е 1:4 (400 мл бульон на 100 г ориз). Пилето е класика. Но може и зеленчуков да бъде, според предпочитанията на тези, които ще го консумират.
6. И тогава започваме да добавяме горещ бульон към ориза, 1 черпак наведнъж и разбъркваме на всеки 30 секунди.
Още: Вкусно и лесно за приготвяне ризото с гъби
7. Щом оризът поеме напълно първия черпак бульон, добавете следващия черпак. И така 15-18 минути (съобразете се с времето за варене на опаковката на ориза). Разбърквайте ориза непрекъснато, но не прекалено интензивно.
8. Уверете се, че бульонът е много горещ. Претоплянето на течността преди добавянето ѝ към топлия ориз ще извлече повече нишесте от всяко зърно и ще предотврати преваряването му.
9. Оризовите зърна поемат бульона и стават три пъти по-големи. Нишестето се освобождава и текстурата се променя до по-вискозна кремообразна маса.
10. Ако бульонът ви е свършил, а ризотото все още не е готово (оризовите зрънца са много хрупкави), можете да долеете гореща вода с черпак.
11. Оризът не трябва да е преварен или прекалено мек. Не забравяйте, че когато изключите котлона, оризът продължава да се готви. След няколко опита инстинктивно ще се научите да улавяте точната степен ал денте (когато сърцевината на ориза е още малко твърда). Консумацията на ориз и тестени изделия, когато не са преварени, е по-добро за храносмилането.
Още: Най-вкусното ризото с тиквички, което сте опитвали
12. Накрая, в готовото ризото смесете масло и настъргано твърдо сирене (Пармезан или Грана Падано). Това увеличава копринената консистенция на ястието.
13. Сервирайте ястието веднага горещо. Ризотото не чака никого. Сипва се задължително в затоплени чинии. Чиниите за горещи ястия могат да бъдат внимателно загрети в микровълнова фурна за 1 минута, на водна баня или във фурната при минимална температура. Не на куп, като качамак или пилаф, а разпределете ризотото на един слой в чинията. Поръсете със ситно нарязан пресен магданоз.