Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Неочаквано: 14 предмета от ежедневието, които са по-мръсни от седалката на тоалетната

09 януари 2025, 15:16 часа

Ако ви помолим да познаете най-мръсната част от всеки дом, може да познаете тоалетната. Да, тоалетната чиния е естествен магнит за бактерии, но тя не е единствената под покрива ви. Всъщност много други неща в дома ви превъзхождат тоалетната по отношение на бакрерии. Експерт по почистване, разкрива кои предмети в домовете ни са тайно мръсни — и трябва да бъдат почистени възможно най-скоро.

Още: Лекари алармират: Вероятно духате носа си по грешен начин и си вредите – ето какво да правите

Според Джесика Ек, старши директор на дигиталните комуникации в Американския институт за почистване, „Повечето хора смятат, че тоалетната седалка е едно от най-замърсените места, но това е едно от местата, които почти всички почистваме редовно.“ „Това, което има тенденция да става все по-мръсно, са местата, които докосваме много, но приемаме за даденост и не почистваме толкова често, колкото би трябвало“, казва Ек.

14 неща в дома ви, които са по-мръсни от тоалетната седалка

  • Мобилни телефони

Това не би трябвало да е изненадващо, като се има предвид, че телефонът ви е навсякъде, където сте вие - включително в банята. Скорошно проучване установи, че мобилните устройства съдържат десет пъти повече бактерии от тоалетната седалка. Основната причина е кръстосаното замърсяване в кухнята.

Още: Сърбят ви ушите? Ето каква грешка може да допускате и как да я избегнете

Намалете микробите, като оставите телефона си в близката стая, докато вечерята е готова, или, ако не можете да се разделите с него, старателно измивайте ръцете си всеки път след боравене с храна. Освен това дезинфекцирайте телефона си ежедневно с кърпички със спирт или UV дезинфектант и помислете за инсталиране на рафт за телефон в банята, за да го поддържате по-хигиеничен, ако влезете там с него.

  • Дистанционни управления

Както отбелязва Ек, нещата, които сме склонни да докосваме често, събират множество микроби. Дистанционното за телевизор в семейната стая вероятно се управлява от множество хора през целия ден и също така е вероятно не всеки да си мие ръцете преди да го докосне.

Още: 4 храни, които тайно са се променили, а вие дори не сте забелязали

Всякакви налични бактерии – в допълнение към мъртвите кожни клетки, масло и разлята храна или напитки – могат бързо да се съберат върху дистанционните. Почиствайте ги редовно с дезинфекциращи кърпички и не забравяйте за по-рядко използваните дистанционни, като тези за таванни вентилатори, LED светлини и роботи прахосмукачки. Контролерите за видеоигри и устройствата за отваряне на гаражни врати също могат да се възползват от редовното почистване.

  • Вашата клавиатура и мишка

Не е изненадващо, че компютърните клавиатури също влизат в списъка, тъй като много хора пишат на една от тях цял ден. Каквото има в ръцете ви, ще се прехвърли върху клавиатурата и мишката или тъчпада и ако работите през обяда, очаквайте трохи да се съберат между клавишите. Извадете остатъците с памучни тампони и внимателно дезинфекцирайте цялата електроника поне веднъж седмично.

Още: 4 тайни оръжия от историята, достойни за суперзлодей

  • Вашето бюро

Ако работите от вкъщи на пълен работен ден, малко вероятно е микробите да са ограничени до вашия компютър. Изследвания сочат, че стандартното бюро е 400 пъти по-замърсяващо от тоалетна седалка. След като почистите старателно клавиатурите, избършете цялото си бюро, за да можете да работите спокойно.

  • Дръжки и ключове за осветление

Множество членове на домакинството също докосват дръжките и дръжките на вратите, както и шкафовете и чекмеджетата, много пъти, докато вървят през деня. Както при повечето неща, съмнително е ръцете да се мият в очакване на разходка из къщата, така че бактериите да се задържат за следващия човек. Направете дезинфекцията на тези предмети част от седмичното почистване на вашето домакинство.

Още: 5 ценни неща, които просто са били изхвърлени

По същия начин включваме и изключваме светлините безброй пъти през целия ден, което означава, че ключовете за осветление също са пълни с бактерии. Добавете ги към списъка, за да се справите заедно с копчета и дръжки и се съсредоточете върху наистина изтъркване на тези в силно докосвани или замърсени зони като банята и кухнята.

  • Дръжки на хладилника

Говорейки за замърсяване, ако сте по средата на приготвянето на храна, може да се изкушите да вземете няколко забравени съставки от хладилника. Не забравяйте да измиете добре ръцете си (особено след работа с месо ), преди да посегнете към дръжката на вратата на хладилника, и се стремете да я дезинфекцирате ежедневно.

  • Кухненската мивка

Още: По-малко от 50 човека в света имат тази кръвна група

Това може да не е най-мръсното място номер едно в дома ви, но е второ място. Експерти провеждат проучване, озаглавено „Най-неприятните места в дома“ и кухненските мивки са класирани като втората най-замърсена зона с колиформи – бактерия, която включва Salmonella и E. coli. Измиването на продукти и сурово месо в мивката безспорно е голям виновник.

Но реалността е, че изобилието от хранителни частици и влага, на които районът е постоянно изложен, го прави благоприятна среда за размножаване на микроби. Независимо дали е направена от неръждаема стомана (най-хигиеничният материал), порцелан или мед, създайте си навик да дезинфекцирате кухненската мивка възможно най-често.

  • Кухненски гъби

Микробите за мивката са на второ място след кухненските гъби. В същото проучване, гъбите за съдове и парцалите са класирани като най-замърсяващите елементи в дома навсякъде. Установено е, че съдържат до 45 милиарда микроби бактерии на кубичен сантиметър. От друга страна, тоалетните чинии съдържат средно 3,2 милиона на квадратен сантиметър. Една от основните причини за огромната разлика е, че тоалетните са направени от непорест материал, докато гъбите са силно порьозни и привлекателни за микроби.

Още: 25 любопитни факта за човешкото тяло

  • Дъски за рязане

Още едно от най-мръсните неща в дома ви може да се намери и в кухнята. „Нещата, които често остават влажни или се допират до храна, могат да бъдат място за размножаване на микроби“, казва Ек. Повърхностите на дъските за рязане са постоянно изложени на месо, плодове и зеленчуци, които лесно могат да оставят след себе си бактерии. Всъщност дъските за рязане могат да задържат 200 пъти повече E. coli отколкото тоалетна седалка.

Най-лесният начин да сведете до минимум риска от излагане на вас или вашите близки на вредни микроби е чрез щателно почистване на дъските за рязане след всяка употреба, запазване на отделни дъски за различни видове храна (и за подготовка за сервиране) и подмяната им.

Още: 5 гениални изобретения, създадени от напълно неочаквани хора

  • Бутилки за вода

Бутилките за вода за многократна употреба са по-модерни от всякога и въпреки че са фантастични за околната среда, те могат да представляват заплаха за здравето на хората. Бутилките за вода за многократна употреба имат средно 400 000 пъти повече бактерии от тоалетната седалка, като най-големите нарушители са моделите с капаци с накрайник и капак с винт.

Причината за микробите е двойна; първата е от потенциални бактерии от водата, използвана за пълненето им, а втората се дължи на недостатъчно често измиване. Можете да направите навика си за хидратиране по-здравословен, като почиствате бутилките с вода ежедневно и обмисляте система за филтриране на вода, ако се притеснявате за качеството на водата в дома си.

Още: Учени предупреждават: Това са личните вещи, които крият най-много микроби

  • Купи за домашни любимци

Ако миете бутилката си с вода редовно, трябва да обърнете същото внимание и на вашите домашни любимци. Техните купички за храна и вода са силно податливи на растеж на микроби и щамовете на опасната бактерия Clostridium difficile, известна още като C diff, се срещат по-често в купичките за кучешка храна. За да ги предпазите, мийте купичките им за храна след всяко хранене, мийте редовно купичките с вода и ги заменяйте с прясна вода, старайте се да ги поддържате сухи, когато не се използват, и избирайте съдове от санитарна неръждаема стомана.

  • Вашата четка за зъби

Четките за зъби са постоянно изложени на влага, независимо дали са използвани в устата ви (нещо, което естествено съдържа орди от микроби) или са съхранявани във влажна баня. Така че те по своята същност ще привличат бактерии, както и техните притежатели.

Опитайте се да поддържате и двете сухи между употребите, дезинфекцирайте главата на четката всяка седмица (накисването й във водороден прекис или антибактериална вода за уста ще свърши работа) и сменяйте четката си за зъби на всеки три до четири месеца. И ако все още не го практикувате, винаги затваряйте капака на тоалетната, преди да пуснете водата, за да предотвратите неволно кацане на фекални частици върху повърхностите в банята - включително четката ви за зъби.

Още: 4 шеги на съдбата, които разобличават измамниците

  • Вашето спално бельо

Ако не сменяте чаршафите си, следната статистика може да ви накара да преосмислите рутината си. Само след една седмица калъфките за възглавници съдържат 17 000 повече бактериални частици от тоалетната седалка. Между потта, маслата, мъртвата кожа и козметичните продукти спалното ни бельо се замърсява бързо.

Перете чаршафите си всяка седмица и разполагайте с допълнителни калъфки за възглавници, които да сменяте по-често. Въпреки че не можете да го перете сам по себе си, можете да почиствате матрака си често, да го въртите на всеки шест до дванадесет месеца и да го сменяте на всеки седем до десет години.

Още: Тайната на пълноценния сън: Това е идеалната температура за спалнята ви

  • Торбички за многократна употреба

Подобно на преминаването към бутилки за вода за многократна употреба, отказът от пластмасови торбички е победа за околната среда. Въпреки това, освен ако не ги перете редовно, пазарските ви чанти за многократна употреба вероятно са пълни с бактерии. Ако са подходящи за пералня, пуснете ги през цикъл; в противен случай ги изперете на ръка и ги изсушете на въздух. Също така трябва да се запазят специални торбички за месо и други сурови храни, за да се предотврати кръстосано замърсяване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес