Доста хора си въобразяват, че да бъдеш добър родител е нещо лесно, вродено, почти инстинкт, който държим в себе си, докато не се появи дете, за което да се грижим. Но това не е вярно – само много малко хора наистина интуитивно знаят как да отглеждат деца, не се опитват да проектират своите мечти или идеали в тях и им позволят да бъдат такива, каквито трябва да бъдат. Просто им помогнете да пораснат.
1. Бъдете честни със себе си
Струва си да бъдем честни със себе си, няма смисъл да обясняваме, че посягаме към някои възпитателни методи „заради детето“, ако самите ние усещаме известен дисонанс. Учете постоянно - никой не е роден всезнаещ.
2. Обмислете вашите искания
Ако детето не прави това, което очаквате, може би си струва да обмислите очакванията си? Това е много готин въпрос, защото понякога вместо да мислим как да принудим детето да направи дадено нещо, може би е по-добре да помислим дали всъщност трябва да го принудим точно в този момент.
3. Имайте предвид дългосрочните си цели
Ако искате детето ви да израсне уверено в себе си, като любознателен човек, с глава, пълна с идеи, помислете сега дали възпитателните методи не го потискат. Обиждате ли, депресирате, режете ли му крилата?
Ако детето ни е разляло мляко днес, изпуснало е нервите си или е забравило да си напише домашното, не забравяйте, че това не е чак толкова важно, колкото дали ще му помогнем или да израсне като достоен, отговорен и мил човек.
4. Поставете връзката с детето си на първо място
Детето трябва да се чувства в безопасност с вас, да иска да бъде до вас и да не се страхува. Уважението е по-добро от страха.
5. Променете начина си на действие
Вместо да гледате на неадекватните действия на детето като на нещо, което трябва да бъде преследвано, по-добре е да го обмислите като проблем, който трябва да бъде решен.
6. Уважавайте детето
Привидно изтъркан, но много важен момент. Не се подигравайте на детето, спазвайте обещанията си, не се присмивайте на страховете му. Привидно дребни неща, но толкова важни за изграждането на доверие и взаимно уважение.