Да развалите зъбите си и да похарчите много пари за лечението им е толкова лесно, колкото да си обелите ябълка. За да избегнете това, трябва да знаете кои са храните, вредни за зъбния емайл.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Най -голямата ценност на всеки човек
Не напразно народната мъдрост казва, че най-ценното е здравето. Лесно се губи и не може да се купи. В тази връзка запазването на белотата и здравето на зъбите е по-лесно: това не са неразрешими проблеми. Всяко посещение при зъболекар обаче ще струва доста скъпо.
За да не харчите спестяванията си за борба с болести, които може да не ви споходят, като кариес, потъмняване на емайла и т.н., по -добре е да запомните веднъж завинаги как правилно да се грижите за устната си кухина и какви продукти могат да ви навлекат проблеми със зъбите.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Зъболекари назоваха продуктите, които застрашават здравето на зъбите ни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Според специалистте, на първо място трябва да изоставите следните продукти:
• Газирани напитки. Те не само че не са добри, но и съдържат много захар и оцветители, които лесно могат да унищожат емайла на зъбите.
• Силно кафе и чай. Съдържащите се в тях тъмни пигменти оцветяват емайла, което го прави с 2-3 нюанса по-тъмен от първоначалния нюанс.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
• Цитрусови плодове (лимони, лайм, грейпфрути и др.). Никой не спори: съдържащият се в тях витамин С е полезен за организма, но в същото време киселините им съсипват емайла.
• Сладкиши, шоколадови бонбони и торти. „ Само захарта не е причина за кариес. Когато я консумирате, бактериите, които са се настанили в устната ви кухина, също я консумират. Но бактериалните отпадъци са кисели. Киселината е това, което причинява проблеми със зъбите: тя декалцифицира или деминерализира зъбния емайл, разрушавайки неговата структура.
• Ядки, сухари, сушшени плодове и други твърди храни. Ако ги отхапете, можете да загубите поне част от зъба.
• Плодове. Съдържащата се в тях захар „храни“ патогенните бактерии в устната кухина, а лепкавата консистенция осигурява дълготраен контакт на захарта със зъбния емайл. Но това не е причина изобщо да не ядете достатъчно здравословни сушени плодове, веднага след като ги изядете, трябва незабавно да извършите хигиена на устната кухина. Постоянството в грижата ще ви се отблагодари.