Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След колко време започва да действа английската сол?

23 октомври 2023, 13:47 часа

Английска, епсомска, магнезиева, горчива - всичко това са названия на една и съща сол, която е получена през ХVІІ в. Оттогава тя твърдо се е утвърдила в класацията на полезните препарати. Лекарите я предписват при повишена умора, хроничен стрес, безсъние, болки в тялото и кожни проблеми.

Какво е английска сол и по какво се различава от обикновената? Тя представлява магнезиев сулфат, вещество, открито за първи път в минералния извор близо до малкия английски град Епсом, на 25 км от Лондон – поради което се нарича и „английска сол“. Има горчив вкус и макар да изглежда като обикновена сол, не се използва в готварството; но затова пък се прилага активно в козметиката и медицината.

Тя се различава от обикновената сол за баня по своя състав: обикновената сол е натриев хлорид, английската сол е магнезиев сулфат. Най-добрият показател за качество на английската сол е 99,9% магнезиев сулфат в съдържанието й. Останалите 0,1% са примеси.

Друга разлика е ефектът върху кожата. Докато английската сол подобрява състоянието на кожата и косата, облекчава възпаления, прави повърхността еластична и гладка, обикновената сол изсушава кожата и премахва влагата, което в някои случаи води до сърбеж и раздразнение.

Показания и противопоказания за употреба

Основното предимство на английската сол е високото съдържание на магнезий, който не се образува в човешкия организъм, но му е много необходим. Поради липсата на това вещество страда нервната система, появяват се мускулни спазми, болки в ставите, метаболитни нарушения, апатия, безсъние и др. Ето защо, за да се коригират тези състояния, лекарите предписват вани с английска сол.

Щипка английска сол в шампоана прави ЧУДЕСА с косата само с едно измиване

Магнезиевата сол е много полезна и за децата. Ваните с нея облекчават напрежението, отпускат, облекчават симптомите на хиперактивност, помагат при обрив от пелени и дерматит, стабилизират емоциите. Децата спят спокойно и сладко след такива бани.

Противопоказанията за прилагане на английска сол включват открити рани по кожата, изгаряния, дълбоки порязвания, остри заболявания, висока температура, проблеми със сърдечно-съдовата система, хипертония, рехабилитационен период след операция, онкология, епилепсия.

За максимален релакс се препоръчва следното. Наливате топла вода във ваната. Важно е температурата на водата да не е по-ниска от 37 градуса, в противен случай може да получите ободряващ, а не отпускащ ефект. Добавяте 250-500 грама английска сол. Ако желаете, може и няколко капки етерично масло. Взимате вана за не повече от 30 минути (в идеалния случай 15-20). По време на процедурата не забравяйте да пиете чиста вода. Погрижете се за това предварително - вземете със себе си чаша питейна вода или билков чай. Ароматизирани свещи, релаксираща музика и любимата ви книга ще допълнят спа-ефекта. Въздействието започва да се чувства след 3-4 минути.

Използвайте тази сол за подхранване на чушки, домати и краставици

Как другояче да използвате магнезиева сол у дома?

В допълнение към общите бани можете да правите отделни бани за ръце и крака - например преди маникюр и педикюр. Доказано е, че най-краткият трансдермален път за въздействие е през ходилата, там кожата попива най-добре. Магнезият укрепва и нокътните плочки.

Но най-интересна е възможността за различни скрабове по скалпа и тялото. Просто смесвате солта с шампоан или мед, след това нанасяте върху кожата и плавно масажирате. Благодарение на такива прости манипулации кръвообръщението се подобрява, лимфата се разсейва и се получава лек масажен ефект.

За дамите, на които не им се изчисляват пропорции, има готови ексфолианти на базата на английска сол. Също много интересен продукт, който стимулира обменните (метаболитните) процеси.

Качеството на магнезиевата сол може да се следи по няколко показателя. Козметичната и обикновената сол са различни. Козметичната е по-белезникава, докато обикновената на вид повече напомня захар. Второ – процентът на магнезиев сулфат. Добре е, ако е 99%. Много добре е, ако е 99,9%. Колкото по-висок е този показател, толкова по-малко примеси съдържа препаратът.

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес