Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ползи и вреди от консумацията на джинджифил

27 декември 2021, 13:50 часа

Джинджифилът, ползите и вредите от който засягат много хора, се използват в храната от дълго време. Растението е от полза за хората и отзивите за резултатите от приложението са положителни. Научно е доказано, че свойствата на джинджифила се дължат на наличието на много витамини и минерали. Най-голямата им концентрация е под кожата. Когато почиствате, режете внимателно, изплакнете го добре и го поставете в студена вода за един час.

Джинджифилът принадлежи към семейство Zingiberaceae, заедно с кардамон и куркума. Култивира се в индустриален мащаб в страни, разположени в тропиците и субтропиците (Индия, Ямайка, Фиджи, Индонезия, Австралия).

Коренището на растението се консумира прясно, сухо, подправено, под формата на сок от джинджифил или масло. Използва се за приготвяне на чай, подправка за пикантни, сушени или захаросани ястия. Някои производители на лекарства се използват за маскиране на вкуса на горчиви лекарства като сиропи, капсули и твърди бонбони. Помага за намаляване на гаденето, болката и възпалението.

Учените са доказали, че коренът лекува много болести. Характерният вкус и мирис се осигуряват от редица специфични органични съединения. Тази билка има мощни противовъзпалителни свойства и се използва за предотвратяване на костни заболявания.

Положителни ефекти от използването (прилагане) на джинджифил за медицински цели:

1.         Инфузиите от джинджифил се използват от древни времена за лечение на диария, тъй като предотвратяват стомашни спазми.

2.         Помага при повишено производство на газове. Елиминира неприятните симптоми и предотвратява повторната им поява.

3.         Доказан храносмилателен стимулант.

4.         Увеличава изпотяването, особено когато се консумира с топла напитка.

5.         Бори се с гъбични инфекции.

6.         Растението ускорява регенерацията на тъканите, лекува болки в ставите.

Лечебните свойства на джинджифила могат да се променят при изсушаване: засилват се противовъзпалителните и аналгетичните ефекти, но намалява храносмилателната стимулация.

Джинджифилът има следните ефекти върху тялото:

1.         Нивата на кръвната глюкоза над 5,5 mmol / L (на празен стомах) причиняват неприятни симптоми, включително често уриниране, главоболие, силен глад, нарушено съзнание, виене на свят и повишена жажда. Джинджифилът може да помогне за понижаване на кръвната захар, за да предотврати всички странични ефекти.

2.         Полезните свойства на джинджифила включват способността му нежно да понижава холестерола и да намалява риска от сърдечно-съдови проблеми.

3.         Невродегенеративните състояния като болестта на Алцхаймер и Паркинсон са свързани с оксидативен стрес и хроничен енцефалит. Наличието на антиоксиданти и силен противовъзпалителен ефект могат да подкрепят човешкото здраве.

Благоприятното въздействие на джинджифила върху организма не се изчерпва само с консумация за терапевтични и профилактични цели. Коренът се използва и в козметологията. Използва се активно в борбата с пигментацията, добавя се към различни маски и ексфолианти за лице, тяло и коса.

Въпреки положителните свойства на джинджифила, коренът може да бъде вреден за хора със стомашни заболявания или камъни в жлъчката. Продуктът предизвиква отделяне на жлъчка от жлъчния мехур, при стомашен дискомфорт, киселини и диария.

Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес