Образованието зад граница се превърна в символ на престиж. Младежите вярват, че то предоставя отлична възможност за по-добри доходи чрез намиране на по-добра и по-платена работа. Българските студенти в чужбина се надяват образованието в елитни университети да отвори вратите пред тях и да е основа за успешна кариера или разчитат на него като на мост от България към друга страна, в която да се установят след завършването си. Всяка година броят български студенти, които избират чужд университет е различен, но обикновено са няколко хиляди. За 2021 година например броят е около 5 000. И макар да са 5000 различни характера и личности, има редица признаци, по които да познаем българските студенти в чужбина. Те са свързани с избора на университет, професия, цели, поведение, интереси и т.н.
По кои пет признака да познаем българските студенти в чужбина?
1. Работа и свободно време
Много от българските студенти в чужбина работят здраво и имат ограничено свободно време, за да могат да финансират образованието си и да се издържат. Образованието извън граница е скъпо удоволствие и младежите, чиито семейства нямат финансова възможност, трябва да работят, за да си го позволят.
2. Интерес към стипендиите
Българските студенти в чужбина проявяват жив интерес към стипендиите, които им позволяват да финансират образованието си. Подобен въпрос е често задаван на организираните международни изложения за образование, на които кандидат студентите съумяват да намерят полезна информация и да направят своя избор. Някои оферти са примамливи и в помощ на студента. Така например университетът „Есекс“ предлага значителна стипендия на българските студенти, избрали го за завършване на своето образование, която стипендия да покрие не само обучението, но и други разходи на младите хора през първата година, докато се ориентират и стъпят на краката си.
3. Избор на държава
Нидерландия води класацията и е най-предпочитаната страна за българите, решили да завършат образованието си зад граница. Най-много български студенти в чужбина се срещат именно в Нидерландия.
4. Избор на университет
Българските студенти в чужбина избират най-често определени университети в конкретната държава. Сред най-често избираните университети, тоест местата, на които най-често можем да срещнем българските студенти в чужбина, са: Tilburg University, Eindhoven University, Fontys University of Applied Science, University of Groningen, Erasmus University Rotterdam и други.
5. Избор на специалност
Като цяло българските студенти в чужбина се стремят към специалности, които са престижни, търсени на пазара на труда и им дават възможност за високоплатена работа, както и за постигане на върхове в кариерата. Сред най-често избираните специалности от българските студенти в чужбина са: специалност „Инженерство“, специалност „Икономика“, специалност „Компютърни науки“, специалност „Международен бизнес“. Търсени и предпочитани от българските студенти в чужбина са математика и право.
Пандемията повлия негативно на броя на българските младежи, желаещи да учат извън граница, но процентът на спад е малък – с 5 до 10 на 100.