На 1 септември в много страни по света започва новата учебна година. При нас остават още две седмици, но родители и ученици вече се приготвят за първия учебен звънец. Заедно с това на дневен ред излизат някои, общи за повечето училища по света, въпроси. Днес ще разгледаме този за училищната униформа. Какво е тя – удобство или средство за контрол? Ето какво ни разкрива материал на ВВС по темата.
Училищната униформа е измислена в Англия през 16 в., тя е въведена в употреба при крал Хенри VIII. Учениците се отнасят различно към нея: някои обичат да носят сиви панталони и сака, но други се дразнят.
Освен, че е удобна дреха, която позволява да се приготвиш бързо за училище, зад училищната униформа се крие и сложна политическа реалност, различна за всяка държава.
Във Франция, напр., ученическата униформа престава да бъде задължителна от 60-те години на миналия век. В държавните училища, обаче е въведена забрана за носене са забрадки и тюрбани, които се отнасят към категорията на „явни религиозни символи“.
През 2006 г. Предложение за единна ученическа униформа предизвиква възмущение в Германия, заради асоциации с епохата на нацизма.
В някои страни на Латинска Америка, напр. В Аржентина и Мексико, често само частните училища имат униформа, което подчертава социалния статус.
От друга страна в повечето африкански страни ученическата униформа е задължителна. Напр. В Гана от 2013 година правителството дава на децата безплатни униформи.
Има ли полза за ученика?
Подръжниците на униформата твърдят, че тя спомага за „изтриването“ на социалните различия между децата, засилва дисциплината и повишава посещаемостта, както и внушава у децата чувство на гордост от училището, което посещават.
Противниците са на мнение,че училищната униформа потиска индивидуалността и свободата на самоизразяване. Те предполагат още, че сама по себе си тя не е в състояние да отсрани социалните различия между децата.
Трети, са на мнение, че ученическата униформа е още един начин да се вземат пари от родителите.