Очаква се всички да знаем основните правила за сервиране и да ги спазваме, когато посрещаме гости или вечеряме със семейството. Но в съвременния ни забързан начин на живот все по-рядко слагаме масата според етикета.
Ето малко информация за някои основни принципи в сервирането, които можем да прилагаме в ежедневието.
Подреждане на масата
Напитки: препоръчително е в домашни условия напитките да не се поставят на масата за хранене, а върху малка помощна маса.
Подправки: всички прибори за подправки се поставят на едно място, най-добре в средата на масата.
Прибори: ето как трябва да се подреждат приборите на масата:
голям нож за основното ястия вдясно, на 1 см от ръба на масата
вляво от него - голямата вилица за основното ястие, също на 1 см от ръба на масата
вдясно от ножа - лъжица за супа.
Ако в менюто има предястия добавяме:
среден нож - отдясно на лъжицата за супа
средна вилица - отляво до голямата вилица.
Десертни прибори: подреждат се на масата, след като отстраним всички вече употребявани прибори, непосредствено преди да поднесем десерта.
Видове прибори
Обикновени прибори - нож, вилица и лъжица в 3 размера: големи, средни, малки.
Големите прибори служат за основното ястие (голям нож и голяма вилица), а голямата лъжица е за супа. Голямата лъжица се използва също и за прехвърляне на ястия от общите плата на масата в индивидуалните чинии.
Средните прибори служат за студените и топли предястия. Малките прибори са за десерти.
Основни ястия
Поднасят се в големи плитки чинии, които се поставят между големия нож и голямата вилица. Някои ястия се поднасят директно в съда, в който са приготвени (гювеч, кебап, кавърма). Тези съдове се поставят върху голяма плитка чиния, покрита с хартиена салфетка. Ако са приготвени в голям гювеч или друг специфичен голям съд, той се поставя в средата на масата и домакинята разсипва с голяма лъжица на всеки гост.
Предястия
Стартира се със студено предстия: салати, колбаси и месни специалитети, млечни продукти. Студените предястия се поднасят индивидуално за всеки гост или в общи плата.
Отдясно се поставя среден нож, отляво - средна вилица. Салфетката се слага сгъната отляво на вилицата. Студеното предястие се сервира в средна чиния, която се поставя между ножа и вилицата. Възможно е студеното предястие да се състои от 2 ястия: салата и ордьовър и да е в две отделни чинии. В този случай салатата се поставя отляво на върха на вилицата, а ордьовърът - между вилицата и ножа точно пред госта.
Ако студените предястия се поставят в общи плата, подреждането е както при индивидуалното сервиране, само че средната чиния между ножа и вилицата е празна. Платата със студени предястия се подреждат в средата на масата, като във всяко плато се слага по една голяма вилица и една голяма лъжица, с помощта на които се прехвърля от ястията в индивидуалните чинии.
Супа се сервира в голяма дълбока чиния, която се поставя между ножа и вилицата. При приборите отдясно на големия нож се слага лъжица. Ако в супата има месо с кости, до върха на вилицата се нарежда средна или малка чинийка за отпадъци. Най-удобно е супата да се сервира в супник, от който домакинята разлива супа в чиниите на гостите.
Аламинути
Аламинутите са основни ясти, чиято топлинна обработка е кратка - печени на скара и пържени. Поднасят се в голяма плитка чиния. Ако аламинутите са с топла и студена гарнитура, тя се поднася едновременно с тях: топлата гарнитура (пържени картофи, задушен грах, ориз, моркови, зелен фасул) е в чинията с аламинута, а студената (салата) - отделно в средна чиния, която се поставя отляво до върха на вилицата.
Не забравяйте, че дребните детайли са най-важни. Правилно подредената, макар и скромна, трапеза създава настроение и носи още по-голямо от споделената храна.