Съвременният начин на живот предполага консумиране на рекордно високи количества захар. Повечето от нас дори не осъзнават, че освен лъжичките в кафето и чая и захарта от сладките изкушения приемат бялата отрова с безалкохолни напитки, подсладено кисело мляко, консервирани храни. Много продукти съдържат скрита захар, което води до свръхконсумация.
Поглъщането на подобни количества от бялата сладост вреди не само на талията и фигурата, но и сериозно застрашава здравето, повишава риска от сърдечносъдови заболявания, диабет, инсулинова резистентност, високо кръвно налягане, инфекции, кожни раздразнения и възпалителни процеси.
Това налага ограничаване на консумацията на захар и заместването ѝ с подсладители. Някои от тях са без калории и подпомагат отслабването, други доставят на тялото щедри количества калории, но са по-препоръчителни за здравето от захарта и все пак по-нискокалорични от нея. Различаваме изкуствени и естествени заместители на захарта. Безопасни ли са те и можем ли да ги приемаме неограничено?
Опасните синтетични заместители на захарта
1. Аспартам
Този заместител на захарта се използва най-често при производството на газирани безалкохолни напитки. Той не съдържа калории и не води до напълняване, но много учени го свързват с опасността от развитие на епилепсия, сърдечно-съдови заболявания и рак, считайки го за канцерогенен. Препоръчваме ви да избягвате този заместител на захарта.
2. Захарин
Захаринът е един от най-използваните подсладители за кафето и чая, както и един от първите изкуствени подсладители в световен мащаб. Редица изследвания го свързват с повишен риск от злокачествени тумори, диабет и заболявания на сърцето и съдовете. Най-добре е да подслаждате чая с мед, а кафето да привикнете да пиете чисто и горчиво.
3. Ацесулфам
Употребява се в сокове, сладолед и в редица десерти. Добре е да го избягвате, тъй като не е безопасен за здравето. С повишената му консумация се увеличава рискът от поява на злокачествени изменения, главоболие, депресия. Отрицателно е влиянието му и върху функционирането на нервната система.
4. Цикламат
Забранен е за употреба в редица страни, тъй като се счита, че създава опасност от проблеми с бъбречната функция. Категорично не се препоръчва консумацията му от деца, бременни и кърмачки.
Естествени заместители на захарта
Сред естествените заместители на захарта са фруктозата и сорбитола. Те са напълно безопасни за здравето, по-ниско калорични са от захарта и консумацията на храни с тези подсладители е по-добро решение от изкуствените заместители или захарта. Все пак спазващите режим за контрол на теглото или целящите отслабване трябва да ги избягват, тъй като съдържат достатъчно калории, за да заоблят фината талия.
Едни от най-новите заместители на захарта са стевията и цитрозата. Стевията е билка, а цитрозата се получава от цитрусовите плодове, видно от името ѝ. Те са бедни на калории, безвредни за здравето и позволяват постигане на стройна фигура без никакъв здравословен риск. Винаги, когато е възможно, предпочитайте продукти със стевия или цитроза.