Консумирането на яйца е изключително полезно, тъй като снабдява организма с необходимите протеини, витамини, микроелементи, аминокиселини. В тази връзка, по-долу са отговорите на въпросите: дали белтъка или жълтъка са по-полезни; как се усвояват яйцата и с какви храни е удачно да се съчетават; как е най-добре да се приготвят.
По отношение на съдържанието на протеина трябва да се отбележи, че жълтъкът е по-богат на белтъчини. В яйцата се съдържат практически всички елементи, необходими за обмяната на веществата: витамините А, Е, В3, В12, D; микроелементите селен, магнезий, калий, фосфор, желязо, калций; фолиева киселина, биотин, холин, и други. Ето някои от ползите им:
1. Витамин Е има благотворен ефект върху работата на сърдечно-съдовата система, а в съчетание с антиоксиданта лутеин – действа профилактично по отношение на туморните заболявания.
2. Витамин D, в съчетание с фосфора, укрепва костната система и зъбите.
3. Сярата, лутеинът, цистеинът и аминокиселините подържат функционалността на зрителните органи.
Яйцата се усвояват най-пълноценно, ако се подлагат на щадяща термична обработка, варираща от варене до степен „рохко яйце, до коагулация – в кремовете. Яйцата не бива да се преваряват, защото белтъкът им става трудно усвоим. Рохкото яйце се усвоява за 1 час, а твърдо свареното или пърженото – за 3 часа.
Усвояването на яйцата зависи и от вида на продуктите, с които се съчетават; на 100% това се наблюдава при съчетаването им със зеленчуци, смутита и фрешове, но ако се комбинират с млечни или/и нишестени продукти, процесът определено се забавя.
Не е препоръчително едновременното консумиране на яйца с други висококонцентрирани белтъчни храни – месо и рибата, защото се затрудняват храносмилателните процеси. Също така не е желателно да се поемат големи количества вода или захар. Най-ефективното съчетание на всички белтъчни храни е със зеленчуци. Препоръчително е, след поемането на солидна порция белтъчна храна, да се изчакат 2 – 3 часа преди да се поеме друга храна – това е времето, необходимо организмът да извлече полезните вещества.
Други препоръки: първо, да се използват доказано пресни яйца; у дома това се проверява като яйцето се потопи в съд с вода: ако потъне – то е достатъчно прясно, но ако плува – значи е „старо“. Проверката може да стане и в момента на закупуването на яйцата – „старите“ ще се въртят около оста си с лекота, докато „новите“ – ще полегнат на едната си страна. Второ, да се използват само яйца, излюпени преди не повече от 28 дни. Трето, яйцата се консумират до 3 дни, ако са били държани на топло, светло или/и влажно място. Четвърто, преди каквото и да е кулинарно използване на яйцата, те трябва да бъда измивани старателно със сапун.