Хлябът е един от основните продукти, които присъстват на трапезата в дома на българското семейство. Често ще чуете как някой не е успял да се нахрани достатъчно поради липсата на хляб. И това вероятно е така, тъй като не е тайна за никого, че той засища глада, както никой друг. Навярно всички сме запознати с вредите от тестените изделия и по-специално от бялото брашно. Въпреки че този тип брашно е най-евтин, това не го прави най-полезен. Чували сме за проблеми като затлъстяване, глутенова непоносимост и т.н. В тази статия обаче ще разгледаме опасностите не от бялото брашно, а от хляба, заразен с мухъл.
Още: Колко населени места у нас са кръстени на Васил Левски
Още: Какво трябва да знаем за семейството на Васил Левски
Ако страдате от това, НИКОГА не посягайте към хляба
Когато срокът на годност при хлебните изделия изтече, върху тях обикновено се образува мухъл (плесен). Ще го разпознаете като синьо-зелена мека повърхност. Плесента е от семейството на гъбите и се развива също толкова бързо, колкото тях.
Понякога си мислим, че е добра идея просто да отстраним засегнатите участъци и да изядем останалата част, която на пръв поглед не изглежда заразена. Това обаче не е така. Заразата е по целия хляб, макар и видима само на някои места. Обяснява се с това, че продуктите, съдържащи влага са като магнит за мухъла. Той прониква във всяка частица (дори да не го забелязваме с просто око), тъй като водата не се съдържа само в средата или пък само в коричката на резена. Поглъщането на плесенясал хляб в никакъв случай не е добра идея. Първо, че вкусът се променя и второ, че това може да доведе до куп неприятни последици, като започнем от различни видове алергии и завършим до проблеми с дихателната система. Употребата на консерванти в храните се обяснява с това, че те предотвратяват именно появата на мухъл. Всички храни, които съдържат влага, са изложени на опасност от заразата.
Още: Какво се прави по традиция на Месопустна Задушница?
Обикновено човешкият организъм е достатъчно здрав от гледна точка на имунна система, за да се справи с неприятностите, ако погълнем плесенясала храна. Това обаче не важи за всеки един човек. При наличието на слаба имунна система може да се стигне до сериозни усложнения като например: суха и люспеща се кожа, изпотяване, болка в корема, диария, слабост, умора, гадене, загуба на апетит, световъртеж, замаяност, странене вкус в устата и др. Всички от посочените усложнения варират от леки до тежки в зависимост от индивидуалните различия на всеки организъм.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-странните суеверия за късмет в различните култури
Ако забележите някои от посочените симптоми, е желателно да се свържете със специалист. За да определят дали имате алергия към мухъл, най – вероятно ще ви подложат на редица кожни или кръвни тестове. Не предприемайте самолечение вкъщи.