Културата на масата е не само изобилие от ястия и вкусно вино, но и определени правила за поведение на масата. Ако искате да имате добри обноски, трябва да знаете как да се държите по време на хранене. Според експерти мнозина вероятно дори не осъзнават, че е невъзможно да пожелаете „добър апетит“ на масата.
Още: Колко населени места у нас са кръстени на Васил Левски
Още: Какво трябва да знаем за семейството на Васил Левски
Защо наистина не можете да си пожелаете приятен апетит?
Религиозни вярвания
За много хора храната е не само удоволствие, но и свята кауза. В някои религиозни традиции, като юдаизма и исляма, има определени правила, свързани с яденето на храна. В този случай пожеланието "добър апетит" може да се възприеме като неуважение към вярата.
Още: Какво се прави по традиция на Месопустна Задушница?
9 правила на етикета, които всеки трябва да знае
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-странните суеверия за късмет в различните култури
Не говорете за храна на масата
В някои култури, като Япония и Китай, разговорите за храна на масата се смятат за неуместни. В този случай пожеланието за „добър апетит“ може да наруши традицията и да предизвика недоумение сред вашите събеседници.
Вкусове и предпочитания
Още: Според Фън Шуй: Кои са символите за привличане на богатство
Още: Какво е значението на цветовете според Фън Шуй
Някои хора може да приемат пожеланието „добър апетит“ като подигравка или обида. Например, ако човек е на диета или страда от алергия към определени храни, пожеланието за "добър апетит" може да се възприеме като такова.
Какво трябва да се каже вместо това? В зависимост от ситуацията могат да се използват и други изрази, например „приятна вечеря“, „приятно прекарване на масата“ и др. Основното нещо е да вземете предвид традициите и културните особености на вашите събеседници и да покажете уважение към техните вкусове и предпочитания.
Правилата на френския етикет на масата
Забрани за маса: какви ограничения трябва да спазвате
Има редица други забрани, които са важни:
• не обръщайте риба или кости - в някои култури обръщането на риба на поднос се счита за нещастен знак, тъй като символизира преобръщането на лодката и опасностите, свързани с това. Затова внимавайте, когато носите рибата или я прехвърляте в чинията си;
• не разчупвайте хляба - това действие се счита за лоша поличба. Това е свързано с обичая за разделяне на хляба на парчета, което символизира раздялата на семейство или приятелска група. Затова е по-добре да използвате нож или филия хляб, за да не нарушите тази забрана;
• не вдигайте неуместни тостове – в някои култури се смятат за неуважение и лоша поличба. Когато вдигнете чашата си, уверете се, че имате добра основа за тоста. Можете да поздравите рожденика, да изразите благодарност или просто да пожелаете щастие и просперитет.