Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Котидж сирене - какво точно представлява

18 декември 2024, 16:32 часа

Котидж сиренето е меко сирене, произведено от краве мляко. В миналото понякога е било известен като извара и суроватка. Тъй като традиционно се прави с обезмаслено мляко, останало от производството на масло, сиренето е популярно при диети с ниско съдържание на мазнини. Котидж сиренето е добър източник на протеини и калций.

Какво е котидж

Котидж е прясно сирене, което традиционно се произвежда у дома (оттук и името „cottage“) в млечните ферми като начин да се използва обезмасленото мляко, което е вторичен продукт от производството на масло. Първоначално то е киселинно сирене, направено без добавяне на сирище. Обезмасленото мляко бива оставено на стайна температура, за да се култивира и коагулира чрез активността на естествено срещащи се млечнокисели бактерии.

Коя е най-подходящата саламура за съхранение на сирене

Как се прави котидж

Обезмасленото или нискомасленото краве мляко се затопля, след което се добавят млечнокисели стартерни култури, за да започне ферментацията и да се намали рН на млякото. Когато достигне определена киселинност, се добавя сирище, за да коагулира млякото в извара. Котиджът се нарязва, след това се загрява и разбърква, за да се изхвърли излишната суроватка от изварата и да се стегне. Изварата се изплаква със студена вода и се отцежда. След това се пакетират като суха извара или като обикновена извара, с добавена сметана или мляко.

Заместители

В зависимост от приложението, заквасена сметана, кисело мляко или подобни пресни сирена, като рикота, кварк и други, могат да се използват вместо извара в рецепти или ястия. Пюрето от тофу може да служи като вегетариански или веган заместител.

Употреби

Котидж често се препоръчва като диетична храна поради ниското си съдържание на мазнини или като по-ефективен начин за набавяне на протеин без консумация на месо. Това е популярна част от кето диетата. Може да се консумира чисто или гарнирано с пресни, консервирани или сушени плодове или с варени зеленчуци. Може да се направи дип с добавяне на подправки и нарязани билки или да се намаже върху препечен хляб. Котидж често се сгъва в хлябове, десерти и печива като палачинки, вафли, бързи хлябове, мъфини или кифлички. Може да се използва в гювечета или вместо сирене рикота в ястия като лазаня. Имайте предвид, че котидж ще се разтопи в печивата, към която я добавяте.

Топ 10 на сирената с най-високо съдържание на протеин

Съхранение

Съхранявайте неотворени опаковки с котидж в хладилника. След отваряне можете да съхранявате в оригиналната му опаковка или в херметически затварящ се контейнер за храна в продължение на седем до 10 дни. Ако усетите неприятна миризма, забележите, че сиренето пожълтява или видите мухъл, който расте по повърхността, изхвърлете целия съд.

Котидж може да бъде замразен в оригиналната си опаковка, запечатан херметически затворен пластмасов контейнер или пластмасова закопчалка с цип за период до три месеца.

Заместител на котидж

Рикотата е може би най-добрият заместител на извара, тъй като имат подобни вкусове и текстури. Ето някои други алтернативи на котидж сиренето, които може да работят добре в зависимост от рецептата:

  • Маскарпоне
  • Сирене Фета
  • Заквасена сметана
  • Крема сирене
  • Кисело мляко
  • Кефир
  • Моцарела
  • Козе сирене

Какъв е вкусът на котидж сиренето

Котидж се различава не само по размер на изварата, но и по консистенция и вкус. Котидж не трябва да има течна или лигава текстура и трябва почти да прилича на кисело мляко по гъстота и кремообразност. По-малкото разделение между котидж и сметаната създава по-меко усещане в устата.

Постно домашно крема сирене – абсолютен ХИТ по време на пости

Котидж сиренто трябва да има мек, чист и млечен вкус само с малка нотка сол. Може да има фин вкус в зависимост от начина на отглеждане, както и от съдържанието на мазнини. Котидж без мазнини и с ниско съдържание на мазнини (2 процента) има по-тръпчив вкус, докато пълномаслената (4 процента) и с високо съдържание на мазнини (6 процента) извара има по-кремообразен вкус.

Рикота срещу котидж

Котиджът и рикотата си приличат и понякога едното може да бъде заменено с другото, но са много различни неща. Докато котиджът се прави от коагулирано краве мляко, рикотата се прави от вторични продукти от други сирена (като моцарела). Те също се различават по текстура и вкус - котиж е зърнесто и леко солено, но рикотата е кремообразна и леко сладка.

Котидж сиренето може да се използва вместо рикота в определени готвени рецепти (като лазаня), тъй като има подобна текстура и по-малко калории.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес