Сънят е от ключово значение за възстановяването на организма, здравето и красотата. Важни са както качеството и количеството на съня, така и позата, в която прекарваме нощта в прегръдките на Морфей. Ползите и вредите от позите, в които спим, зависят от индивидуалното ни здравословно състояние и наличието на хронични заболявания или специфични състояния – като бременност.
Коя поза за сън вреди?
Учените определят позата по корем като най-непрепоръчителна и вредна особено за бременни жени и за хора, страдащи от гръбначни заболявания или проблеми с опорно-двигателния апарат, тъй като напряга мускулите и ставите и може да причини болки от костно-ставно-мускулен произход в различни части на тялото – рамената, врата, кръста. Спането по корем е вредно и за кожата на лицето – подпомагате образуването на бръчки и торбички под очите, когато спите с лице, заровено във възглавницата.
Напоследък обаче тази считана за неблагоприятна за сън поза е реабилитирана и препоръчвана на хора, страдащи от Ковид-19 или след като са прекарали инфекцията, тъй като подобрява и улеснява дишането и изчистването на белите дробове. Лежането на корем повишава оксигенацията, горните части на белите дробове се кръвоснабдяват и получават въздух по-добре, с което тялото съумява да извлича повече кислород. В оставалите случаи извън по време или след лечение на Ковид-19 спането по корем е непрепоръчително.
Кои са най-подходящите пози за сън според заболяването ви?
Няма една-единствена поза, която да е посочена като най-добрата за сън. Изборът на вашата зависи от вашите хронични заболявания и индивидуални особености.
Ако хъркате, избирайте поза, при която тялото е на едната страна. Това ще облекчи хъркането. Тази поза е подходяща и ако страдате от сънна апнея. Тя е удобна и за бременните дами особено ако поставят възглавница между краката си.
Ако страдате от гастроезофагеален рефлукс, предпочитайте позата по гръб. Това ще облекчи състоянието ви и ще улесни редуцирането на киселините по време на сън, които могат да разстроя съня ви и да причинят нощна кашлица. Гастроезофагеалният рефлукс представлява връщане на съдържанието от стомаха обратно в хранопровода и се случва и при бременни дами. Те също могат да се възползват от предимствата на спането по гръб, което няма да създава предпоставка и за притискане на корема им – нещо особено важно в напреднала бременност. Позата по гръб не се препоръчва на страдащите от сънна апнея.
Ако ви е студено, изпробвайте поза зародиш, за да се стоплите, което е важно условие за добрия сън. Недостатък на позата е, че при нея може да се ограничи дишането, ако сте прекалено свити. Не сгъвайте прекомерно коленете към главата си и поставете между бедрата си възглавница, за да намалите напрежението в тази част на тялото си.