Ракията е популярна алкохолна напитка у нас, присъстваща на почти всяка трапеза и традиционно по празниците, свързвана с историята, бита и обичаите ни, използвана и като лечебно средство в народната медицината – припомнете си за компресите с ракия от детството и за греяната ракия за болно гърло в по-късните ви години. Спокойно можем да наречем ракията национална напитка, традиции във варенето на която е имало в почти всеки български дом.
Днес хората, варящи домашна ракия, значително намаляват, новите правила, закони и регулации предполагат това, но ракията остава най-известната огнена течност в България, с която да посрещнете и изненадате гости от всички краища на света. За да сварите великолепна ракия, се изискват познания, опит и информираност какво да добавите в нея, за да подобрите вкуса и аромата ѝ. Изборът на най-добрата есенция за ракия не е лесен и е индивидуален, субективен, но е от ключово значение за крайния резултат, с който ще напълните чашите и ще вдигнете наздравици.
Какво е перфектното съотношение захар-вода за ракия?
Защо да добавите есенция за ракия?
Непознати в миналото, есенциите днес намират широко приложение при приготвянето на огнените течности – ракия , вино. Добавят аромат, характер, любим вкус към ракията и се използват изключително лесно, тъй като са готови продукти, които само трябва да добавите към ракията, следвайки указанията на производителя, и да изчакате, както е посочено на етикетите им.
Ако се чудите дали да използвате есенция, не се колебайте да опитате особено ако сте без опит във варенето на ракия. Цената им е ниска, изгодни са, качеството е добро, а резултатите – чудесни. Концентрати са, така че се продават в малки опаковки, които нито са тежки, нито обемни, нито заемат място, а употребата им е лесна като детска игра. Може да откриете богатство от ароматни есенции на пазара, сред които да изберете своя любим вкус и да се потопите в наслада за сетивата с чаша домашна ракия в ръка. Макар да ги свързваме по-често с вкуса и аромата, есенциите са много повече от това. Предлагат се оцветители, консерванти и дори състарители, които ви помагат и да създадете усещането за отлежала ракия, приготвена от професионалист.
Други майстори на ракия споделят, че предпочитат истинските вкусове и аромати пред есенциите. Тоест кайсиевата ракия, направена от плода, а не есенцията с аромат на кайсия. Обикновено предпочитание към истинския вкус според форуми и проучвания по темата имат майсторите с традиции във варенето на ракия, които дълги години са се занимавали с тази дейност. Те споделят, че предпочитат ароматизиране и овкусяване с мед и лукчета по специална технология, отколкото есенциите, които определят като изкуствени.
Трети изтъкват полезността на есенциите, които им дават възможност да се изявят като добри майстори, улеснявайки ги максимално и позволявайки им да постигнат резултати, невъзможни за тях без есенции – „малко есенцийка, сладкарска боя, водичка и глицерин си готов производител на каквато искаш ракия“ – твърдят те.
Защо произходът на думата "ракия" е свързан с изпотяване?
Най-добрата есенция за ракия – коя е тя?
Есенциите за ракия са изключително удобни за използване и впечатляват с разнообразието си от вкусове и аромати – плодови, на греяна ракия и т.н., сред които да изберете любимия си. Коя обаче е най-добрата есенция за ракия и как да се ориентираме и изберем сред множеството производители и брандове, предлагащи я на пазара?
Преди да потърсим отговора на този въпрос, следва да си припомним, че есенциите не са само аромати. Те могат да изпълняват различни важни роли, които са от значение за варенето и съхранението на ракията – консерванти, състарители и др. Дали можем да кажем, че най-добрата есенция за ракия е 4 в 1 – съдържа аромат, глицерин – за омекотяване, дъбов екстракт – за състаряване и карамел – за оцветяване, или ще се доверим на старите майстори и традициите и ще заложим на естествените аромати, казвайки, че най-добрата есенция е истинският плод или капката мед на казана на капака? Изберете сами.