Чували ли сте за град Челе ди Булгерия в Италия? А за планински масив Монте Булгeрия?
Монте Булгерия е малък планински масив в провинция Салерно, Южна Италия. Той е само на няколко километра от Средиземно море, а в подножието му се намира и китният град Челе де Булгерия.
Челе де Булгерия
Челе ди Булгерия всъщност е село в регион Кампания, провинция Салерно с население 1800 души. Смята се, че негови създатели са български заселници, обитавали тези земи през 6-ти век. Името на селото буквално означава “Българските килии” и идва от легендата, че тук е имало манастир с български монаси. Жителите на Челе де Булгерия се гордеят с произхода си. Някои местни фамилии носят името на България в корените си - Булгарини, Булгарели, Булгаро, Булгаручи.
Предполага се, че през 7-ми век хан Алцек стига до планината, която днес носи името Булгерия. Според някои учени първите българи са пристигнали в Италия с лангобардите (германско племе) през 568 г.
Броят на туристите в Италия достигна рекордни върхове
Кой е Алцек?
Алцек е най-малкият син на хан Кубрат и брат на хан Аспарух. Той няма никакви шансове да стане владетел, затова още към 665 г. тръгва на запад към Панония. Надява се да привлече на своя страна местните българи и да промени управлението в Аварския хаганат. Алцек е в обтегнати отношения с най-големия брат Баян, който поема престола.
Затова оставането на Алцек става невъзможно и той се заселва в земите на Лангобардското кралство. Следван е от българи, които са бежанци от Аварския хаганат, подложени на гонения във Франкската държава в Бавария, приели да се съюзят с лангобардите, които по това време воюват с византийците в Южна Италия.
Ето какво пише за Алцек франкският летописец Фредегар в историческите хроники:
“В това време българският воевода на име Алцеко, който бе напуснал своя народ неизвестно по кои причини, мирно достигнал до Италия и отишъл с цялата си войска при крал Гримуалд, като му обещавал, че ще му служи и ще живее в неговото царство. Гримуалд, като го изпратил при сина си Ромуалд в Беневент, заповядал на последния да определи местоживевища на Алцеко с неговия народ. Ромуалд го приел благосклонно и им назначил разпръснати места за поселение, които дотогава били пусти, а именно: Sepinum, Bovianum et Iserniam, и по други градове в своята територия, а самаго Алцеко, като изменил името на достойнството му, заповядал вместо вожд (воевода, dux) да се нарича gastaldius-управител.“
Алцек се установява в днешна Италия и получава титлата “гасталд” - управляващ административен окръг. Българите, които той води, се заселват в Селино, Бояно и Изерния в регион Болизе, Централна Италия. След разпадането на Римската империя, тези земи опустяват. Според Теофан Изповедник, преди да се заселят там, българите на Алцек преминават през Равена и Пентиполи.
Коя е най-посещаваната туристическа атракция в Италия?
Българската следа в Италия
През 1942 г. д-р Винценцо Д’Амико прави проучване за Алцек и българската следа в Италия. Той пише за заселване на българи в страната още през 5-ти век, когато Атила завзема територии в северната част на Апенинския полуостров. В Италия хан Алцек заема по-ниско място в йерархията от Ромуалд, но остава лидер на своите хора и постига военно и политическо покровителство, както и административна автономия.
Българите на хан Алцек запазват своите религиозни традиции и по-късно приемат християнството под влияние на лангобардските, франкските и църковните феодали. След приемане на християнството, сред тях се разпространяват манихейството и богомилството, ереси, които са добре познати в България.
Паметник на хан Алцек в Челе ди Булгерия
През 2016 г. в италианското село Челе ди Булгерия е открит паметник на хан Алцек. Статуята е висока почти 3 м и се намира в самия център на селото. Идеята за паметника е подкрепена от местното население и тогавашния български посланик в Италия. Според инициаторите, величественият паметник трябва да напомня за общите корени на българския и италианския народ.