Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Капризи и правила при отглеждането на балконски цветя

11 май 2022, 17:10 часа

Пролетта се смята за най-подходящият сезон за засаждането на растенията за балкона в определени саксии и сандъчета. Специално за тази цел на пазара има богато разнообразие от подходящи цветя - лалета-джуджета, нарциси, минзухари, теменужки и т.н. Луковиците могат да се засадят още докато летните цветя цъфтят или пък да се отгледат в отделни сандъчета и да се пресадят малко преди цъфтежа им.

Както вече споменахме, изборът е огромен и практически повечето цветя могат да бъдат отглеждани и на балкона, но за да се съобразите с пространството и удобството, ви препоръчваме да се спрете на по-малки сортове. 

Трябва да се съобразите с различни капризи и правила при отглеждането на отделните видове растения. Например от едроцветните сортове трябва да засадите от 5 до 10 луковици, а от дребните - повече.

Какво да имаме предвид при засаждането?

Ако разполагате с по-голямо пространство на терасата или в градината, може да не се съобразявате с големината на растението, там цветовете ще се разпространяват и без да прекопавате лехите.

За по-малки саксии и съдове са подходящи растения като червено полско лале, жълто лале, дребен нарцис, миникамбанка, тричинков нарцис и т.н. 

През януари може да очаквате цъфтежа на кокичетата в балконските саксии или в лехите. Между февруари и март ще се появят и минзухарите - жълт, двуцветен, дяволски. Около месец по-късно може да очаквате цъфтежа и на златния минзухар, анемонията, инодоксатията, зюмбюлите и др. След това, между март и април цъфтят и дивите нарциси, както и разнообразие от лалета.

Как да засадим правилно?

До късната пролет можем да очакваме процъфтяването на различни лалета, лесичината, нарцисите и др. Луковиците са снабдени с достатъчно хранителни вещества и енергия да процъфтят, така че не трябва да прекаляваме с добавянето на допълнителни хранителни вещества при засаждането им.

Луковиците ще виреят безпроблемно, ако са засадени в земя, в която лесно ще пуснат корени. На дъното на саксията се прави дренаж от чакъс, леска и груб пясък. Той трябва да е около два сантиметра. Алтернатива е и морската пяна на гранули - това е строителен материал, който се открива и като тоалетна за котки.

След като се засядат луковиците, е добре саксиите да се поставят близо една до друга или пък покрай тях да се натрупа дебел слой торф или слама, да се покрият с пропускливо фолио или сламени рогозки. Така ще предпазим луковиците от предварително покарване през по-топлите дни от зимата и ще ограничим появата на влага.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес